27 lutego
sobota
Gabriela, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwszy błogosławiony z Żywiecczyzny

Ocena: 0
4588
Diecezja bielsko-żywiecka włączy się w przygotowania polskich franciszkanów do zaplanowanej na 5 grudnia tego roku beatyfikacji polskich męczenników – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka – którzy zginęli w Peru 24 lata temu.
20150306 19:44
rk / Bielsko-Biała (KAI), mz
 
Deklarację taką złożył biskup Roman Pindel podczas piątkowej rozmowy z ojcem prowincjałem o. Jarosław Zachariaszem OFMConv. w siedzibie kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej.

Przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów konwentualnych zaprosił 6 marca najbliższą rodzinę o. Michała – dwie siostry i brata bliźniaka – na uroczystości beatyfikacyjne. Dwa dni temu podobne zaproszenie zakonnik przedstawił rodzinie o. Zbigniewa Strzałkowskiego, pochodzącego z podtarnowskiej Zawady.

Jeden z misjonarzy męczenników – o. Tomaszek – pochodził z podżywieckiej Łękawicy. Goszczący 6 marca w diecezji bielsko-żywieckiej przełożony zakonny zaprosił na uroczystości beatyfikacyjne, które odbędą się peruwiańskim Chimbote, ordynariusza bielsko-żywieckiego.

Bp Roman Pindel w rozmowie z KAI potwierdził, że pragnie uczestniczyć w tym wydarzeniu. – Koniecznie chcę tam być. Tym bardziej, że są to pierwsi misjonarze-męczennicy z Polski wynoszeni na ołtarze, w dodatku o. Michał będzie pierwszym błogosławionym z Żywiecczyzny.

Hierarcha poinformował, że piątkowa rozmowa dotyczyła przygotowań przed beatyfikacją oraz dziękczynienia po beatyfikacji. W oba etapy włączyć się ma diecezja bielsko-żywiecka.

Główna uroczystość dziękczynna diecezji za beatyfikację franciszkanów męczenników odbędzie się podczas przyszłorocznego Orszaku Trzech Króli w Bielsku-Białej. Uczestniczyć w niej będą goście z Peru – grupa muzyków, która skomponowała oratorium dedykowane ojcom Zbigniewowi i Michałowi.

W ramach przygotowań przed beatyfikacją w Peru szczególnym dniem dla diecezji bielsko-żywieckiej będzie ósmy dzień rozpoczętej 5 marca w Krakowie nowenny dziewięciu miesięcy. Uroczystości nowennowe w diecezji odbędą się 13 października br. w sanktuarium maryjnym w Rychwałdzie podczas zakończenia czuwań fatimskich.

– Ta uroczystość nowennowa poprzedzona byłaby specjalnym listem biskupa Pindla z okazji zbliżającej się beatyfikacji – dodał o. Zachariasz. Przy okazji zapowiedział ponownie inaugurację strony internetowej poświęconej przyszłym błogosławionym. Mają się na niej znaleźć m.in. bieżące informacji nt. zaplanowanych wydarzeń przed beatyfikacją, dokumenty, filmy oraz materiały do katechez, odwołujące się do postaci męczenników, którzy oddali życie na misji w Andach.

O. Zachariasz podczas piątkowego pobytu w Łękawicy zaprosił najbliższą rodzinę przyszłego błogosławionego na uroczystości beatyfikacyjne. Zaproszenie przyjęli: dwie siostry przyszłego błogosławionego – Urszula Raczek, Maria Kozieł oraz brat bliźniak – Marek Tomaszek.

O. Tomaszek pochodził z Łękawicy. W tej podżywieckiej miejscowości od wielu lat modlono się o wyniesienie na ołtarze franciszkanina, który wraz ze swoim współbratem zakonnym poniósł śmierć męczeńską w Peru. Ojciec Michał jest patronem Stowarzyszenia „Dzieci Serc” z Radziechów opiekującego się niepełnosprawnymi.

Od wielu lat w okolicach 9 sierpnia, daty męczeńskiej śmiercią polskich misjonarzy z Zakonu Franciszkanów, w Łękawicy i w Rychwałdzie organizowane są uroczystości upamiętniające o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Odprawiane są Msze św. w intencji beatyfikacji zakonników. Po nabożeństwach z sanktuarium rychwałdzkiego wyrusza co roku specjalna procesja na pobliski cmentarz parafialny. Tu, przy zbiorowym grobowcu franciszkanów, znajduje się pamiątkowa płyta nagrobna ze zdjęciem sługi Bożego o. Tomaszka. Jest tu także grudka ziemi zbroczonej krwią, którą z dalekiego Peru 14 lat temu przywiozła nieżyjąca od 10 lat matka o. Michała.

O. Michał Tomaszek OFM Conv. urodził się 23 września 1960 roku w Łękawicy koło Żywca. W 1975 roku rozpoczął naukę w franciszkańskim Niższym Seminarium Duchownym w Legnicy. W 1980 roku wstąpił do nowicjatu, a 5 lat później złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie 23 maja 1987 roku z rąk biskupa Albina Małysiaka. Dwa lata pracował we franciszkańskiej parafii w Pieńsku koło Zgorzelca.

24 lipca 1989 roku wyjechał na placówkę misyjną do Pariacoto w peruwiańskich Andach. Tam zginął wraz ze swym współbratem, o. Zbigniewem Strzałkowskim. Zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 roku przez terrorystów Sendero Luminoso (Świetlistego Szlaku).

W 24. rocznicę męczeńskiej śmierci ojców Zbigniewa i Michała, tj. 9 sierpnia 2015 r. odbędzie się w Pariacoto uroczyste otwarcie grobów męczenników i pobranie ich relikwii. Mają one trafić również do Polski, m.in. do diecezji tarnowskiej i bielsko-żywieckiej.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 27 lutego – par. św. Stanisława Kostki (ul. Hozjusza 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter