1 października
czwartek
Danuty, Remigiusza, Teresy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsze kazanie sejmowe w odrodzonej Polsce

Ocena: 0
2365

W hołdzie arcybiskupowi Józefowi Teodorowiczowi, ormiańskokatolickiemu metropolicie Lwowa, wielkiemu polskiemu patriocie w setną rocznicę kazania na otwarcie Sejmu Ustawodawczego – tablicę z takim napisem w warszawskiej archikatedrze odsłoni kard. Kazimierz Nycz 9 lutego, po uroczystej Mszy Świętej o godz. 11.

Abp Teodorowicz wygłasza kazanie 9 lutego 1919 r. ? katedra warszawska

Słynne kazanie abp. Teodorowicz wygłosił równo sto lat temu, 9 lutego 1919 r., podczas historycznej inauguracji pierwszego sejmu wyłonionego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Sama inauguracja była wydarzeniem wyjątkowym. „Wielkiego święta doczekała się Polska. Do stolicy państwa zjechali posłowie ze wszystkich Ziem Rzeczypospolitej, jak za Sejmu Wielkiego w XVIII w. Długa przerwa w życiu państwowym minęła jak ciemna noc z ciężkimi snami. Nastał poranek nowego życia” – relacjonowała „Gazeta Warszawska” następnego dnia.

Polacy wiązali ogromne nadzieje z sejmem nazwanym „ustawodawczym” – miał wszak ustalić podstawowe prawa funkcjonowania nowego państwa. A otwierał swe prace, przypomnijmy, niecałe trzy miesiące po odzyskaniu niepodległości. Bardzo szybko! W tym krótkim czasie należało wypracować zasady wyborów, powołać komisje wyborcze, zorganizować punkty do głosowania, zarejestrować listy kandydatów. I musiała się odbyć pierwsza wolna kampania wyborcza, która okazała się burzliwa i zacięta, ale same wybory w niedzielę 26 stycznia przebiegły sprawnie i spokojnie.

Ceremonia otwarcia nowego sejmu, przygotowana w Kancelarii Cywilnej Naczelnika Państwa, nawiązywała do zwyczajów staropolskiego sejmu szlacheckiego. To w dawnej Polsce bowiem, przed otwarciem pierwszych obrad posłowie brali udział we Mszy Świętej wotywnej do Ducha Świętego, słuchali też przygotowanego na tę okazję kazania sejmowego. Od XVII w., kiedy sejm zbierał się najczęściej w Warszawie, Msza była celebrowana w stołecznej kolegiacie św. Jana (kościół ten otrzymał tytuł katedry po utworzeniu diecezji warszawskiej w 1798 r., a w 1818 stał się archikatedrą).

 

Posłowie w katedrze

Atmosferę przed Mszą w lutym 1919 r. opisał jeden z ówczesnych posłów: „Warszawa cała przyozdobiona była flagami. Ulice, szczególnie wiodące do Katedry, pełne ludzi. Na twarzach wszystkich radość i wzruszenie. Radości nie było granic. Okrzyki na cześć odrodzonej Polski, sejmu, posłów, Paderewskiego i Piłsudskiego. Główna uwaga wszystkich kierowała się jednak ku Katedrze. Tu zwyczajem przodków miała się odbyć najważniejsza uroczystość. Przed godziną 10 zebrali się już wszyscy w Katedrze, którzy otrzymali bilety wejścia”.

Tuż przed rozpoczęciem Mszy, o godz. 10.30, przed katedrę podjechał powóz z naczelnikiem Józefem Piłsudskim i premierem Ignacym Janem Paderewskim. „Powóz Piłsudskiego otoczony był plutonem ułanów, w mundurach z niemieckiego siwego sukna, z lancami o żółtych proporczykach. Było to wszystko jeszcze pozbierane: białe araby z Belgii, mundury z Niemiec; proporce mogły się komuś wydawać naiwne, całość skromna i naiwna, ale robiła wrażenie” – pisał we „Wspomnieniach osobistych” Stanisław Cat-Mackiewicz. Katedra była wypełniona po brzegi. „W prezbiterium zasiedli w stallach kanonicy i przedstawiciele duchowieństwa, niżej w krzesłach ministrowie, na przodzie obok siebie – Piłsudski i Paderewski. Za przedstawicielami rządu wiceministrowie i wyżsi urzędnicy, reprezentanci miast: Warszawy, Poznania, Lwowa, Krakowa i Wilna, instytucji rządowych i społecznych, za nimi posłowie sejmowi, którzy wypełnili całą nawę główną. W nawach bocznych tłoczy się publiczność” – relacjonowała „Gazeta Warszawska”.

W prezbiterium zasiadł też ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI. Byli obecni liczni dostojnicy kościelni. Mszę celebrował arcybiskup warszawski Aleksander Kakowski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Profesor nauk humanistycznych, wykładowca patrologii i języków klasycznych w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, tłumacz i wydawca pism Ojców Kościoła, historyk literatury wczesnochrześcijańskiej, bizantynologiem, autorem licznych książek, m.in. „Narodziny Bożego Narodzenia” i „Historia świątecznej choinki”.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 października

Czwartek, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy, doktora Kościoła
Bliskie jest królestwo Boże.
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 19,21-27; Ps 27,7-9c.13-14; Łk 10,1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter