19 lutego
wtorek
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsze kazanie sejmowe w odrodzonej Polsce

Ocena: 0
873

W hołdzie arcybiskupowi Józefowi Teodorowiczowi, ormiańskokatolickiemu metropolicie Lwowa, wielkiemu polskiemu patriocie w setną rocznicę kazania na otwarcie Sejmu Ustawodawczego – tablicę z takim napisem w warszawskiej archikatedrze odsłoni kard. Kazimierz Nycz 9 lutego, po uroczystej Mszy Świętej o godz. 11.

Abp Teodorowicz wygłasza kazanie 9 lutego 1919 r. ? katedra warszawska

Słynne kazanie abp. Teodorowicz wygłosił równo sto lat temu, 9 lutego 1919 r., podczas historycznej inauguracji pierwszego sejmu wyłonionego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Sama inauguracja była wydarzeniem wyjątkowym. „Wielkiego święta doczekała się Polska. Do stolicy państwa zjechali posłowie ze wszystkich Ziem Rzeczypospolitej, jak za Sejmu Wielkiego w XVIII w. Długa przerwa w życiu państwowym minęła jak ciemna noc z ciężkimi snami. Nastał poranek nowego życia” – relacjonowała „Gazeta Warszawska” następnego dnia.

Polacy wiązali ogromne nadzieje z sejmem nazwanym „ustawodawczym” – miał wszak ustalić podstawowe prawa funkcjonowania nowego państwa. A otwierał swe prace, przypomnijmy, niecałe trzy miesiące po odzyskaniu niepodległości. Bardzo szybko! W tym krótkim czasie należało wypracować zasady wyborów, powołać komisje wyborcze, zorganizować punkty do głosowania, zarejestrować listy kandydatów. I musiała się odbyć pierwsza wolna kampania wyborcza, która okazała się burzliwa i zacięta, ale same wybory w niedzielę 26 stycznia przebiegły sprawnie i spokojnie.

Ceremonia otwarcia nowego sejmu, przygotowana w Kancelarii Cywilnej Naczelnika Państwa, nawiązywała do zwyczajów staropolskiego sejmu szlacheckiego. To w dawnej Polsce bowiem, przed otwarciem pierwszych obrad posłowie brali udział we Mszy Świętej wotywnej do Ducha Świętego, słuchali też przygotowanego na tę okazję kazania sejmowego. Od XVII w., kiedy sejm zbierał się najczęściej w Warszawie, Msza była celebrowana w stołecznej kolegiacie św. Jana (kościół ten otrzymał tytuł katedry po utworzeniu diecezji warszawskiej w 1798 r., a w 1818 stał się archikatedrą).

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 6 (695), 10 lutego 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 lutego 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Profesor nauk humanistycznych, wykładowca patrologii i języków klasycznych w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, tłumacz i wydawca pism Ojców Kościoła, historyk literatury wczesnochrześcijańskiej, bizantynologiem, autorem licznych książek, m.in. „Narodziny Bożego Narodzenia” i „Historia świątecznej choinki”.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -