23 stycznia
niedziela
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsza kaplica na terenie Kampusu Mundurowego SWWS

Ocena: 4.8
230

Na terenie Kampusu Mundurowego Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu odbyła się 28 października - w 65. rocznicę powrotu Prymasa Tysiaclecia z trzyletniego internowania do Warszawy - konferencja naukowa „Pozbawienie wolności Prymasa Wyszyńskiego jako istotny etap na drodze jego dojrzewania Interrexa”. Konfrencji towarzyszyło poświęcenie pierwszej na terenie Kampusu SWWS kaplicy.

Konferencja poświęcona bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu w okresie jego internowania odbyła się patronatem honorowym gen. dr. Marcina Strzelca, Rektora -Komendanta SWWS oraz bp dr. Damiana Bryla, biskupa diecezji kaliskiej, który przed rozpoczęciem konferencji poświęcił kaplicę na terenie Kampusu Mundurowego SWWS.

"Kaplica w tym domu jest ważnym przypomnieniem, że chcemy widzieć całego człowieka i troszczyć się o różne wymiary jego istnienia, w tym wymiar duchowy. Takie spojrzenie integralne na człowieka jest bardzo ważne" – stwierdził duchowny dziekując rektorowi uczelni za inicjatywę jej utworzenia. Przekonywał, że kaplica zawsze jest przypomnieniem o tym, że w naszym życiu, radościach i smutkach nie jesteśmy sami, że Pan Bóg jest z nami. "Kaplica to miejsce doświadczenia bliskości, obecności i działania Pana Boga" – powiedział bp Bryl.

Gen. dr Marcin Strzelec zaznaczył, że najważniejsza w życiu człowieka jest sfera duchowa. "Nie wyobrażałem sobie, aby w miejscu, które przez kilka lat będzie dla was domem nie było przestrzeni, w której będzie można porozmawiać z Bogiem, zastanowić się nad swoim życiem, poszukać odpowiedzi na ważne pytania, czasem uspokoić skołatane nerwy" – podkreślał.

W swoim inaugurującym konferencję wystąpieniu biskup kaliski podkreślił wagę refleksji naukowej nad znaczeniem Prymasa Tysiąclecia dla dziejów naszej ojczyzny i dziedzictwem, które nam zostawił . Przytoczył fragment wypowiedzi kard. Wyszyńskiego skierowanej do młodych w Gnieźnie w 1965 r.: „Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów!. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą”. Kolejny cytat dotyczył uszanowania godności każdego człowieka. „Człowieczeństwo jest wartością bezwarunkową. Najbardziej sponiewierany człowiek, najbardziej obwiniany, obciążony przez wszystkie kodeksy karne, jeszcze pozostaje człowiekiem, bo grzechy można z niego odczyścić a człowieczeństwo zostanie” - przytaczał bp Bryl. Przypomniał także 10 punktów Społecznej Krucjaty Miłości kard. Wyszyńskiego. "Autorytety są nie tylko po to, żebyśmy je podziwiali, ale są po to, żeby nas do czegoś dobrego i twórczego poruszali" – podkreślił biskup kaliski.

Pierwszy konferencyjny wykład „Pozbawienie wolności kard. Wyszyńskiego – próba spojrzenia na proces budowania autorytetu z uwzględnieniem historycznych uwarunkowań epoki” wygłosił prof. dr hab. Tomasz Kośmider. Następnie dr Bartosz Kułan mówił o represjach stalinowskich wobec funkcjonariuszy Straży Więziennej na przykładzie losów Mieczysława Butwiłowicza, naczelnika więzienia na Świętym Krzyżu. Z kolei por. Agnieszka Nowogrodzka powołując się na „Zapiski więzienne” Prymasa Wyszyńskiego podkreślała, że więzienie może być traumą. Zauważyła, że pozbawienie wolności wpływa na pogorszenie zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka.

W wykładzie rozpoczynającym drugi panel dr hab. Krzysztof Wojcieszek wskazywał na związek izolacji Prymasa Wyszyńskiego w Komańczy z powstaniem i znaczeniem Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. W drugim wystąpieniu o. dr Jan Pol wskazywał na wartości religijne, moralne i narodowe w nauczaniu społecznym kard. Wyszyńskiego. Z kolei dr Dawid Lipski w swoim wykładzie skupił się na pojęciu narodu w nauczaniu Prymasa Wyszyńskiego. Ostatni wykład „Praca – przykra powinność czy pomyślna okoliczność? Spojrzenie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na aktywność zawodową człowieka” wygłosiła chor. Karolina Kostera.

"Bł. ks. kard. Stefan Wyszyński odegrał w dziejach naszej historii niezwykle ważną rolę. Jego prymasowska posługa przypadła na okres trudny, związany z komunistyczną dyktaturą oraz bezwzględną walką z wiarą katolicką i wartościami najcenniejszymi dla Polaków. Analiza treści nauczania prymasowskiego ukazuje nam, że przykład duszpasterskiej troski bogatej w miłosierdzie wobec każdego człowieka, stanowić może pomocne „narzędzie” w działalności dydaktycznej oraz wychowawczej dzieci i młodzieży, a także  resocjalizacyjnej skierowanej wobec osób pozbawionych wolności – mówi kpt. dr Konrad Wierzbicki, rzecznik prasowy SWWS.

Konferencja, która odbyła się w Kaliszu, była także próbą refleksji nad różnymi formami działalności Prymasa Tysiąclecia w kontekście możliwości formacyjnych młodego pokolenia, szczególnie w optyce pojawiających się zagrożeń oraz nowych fenomenów społeczno-kulturowych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
Niedziela Słowa Bożego
Pan posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1,1-4;4,14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Słowo Boże w naszym życiu (komentarz "Idziemy")Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter