21 stycznia
piątek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsza grupa biskupów polskich rozpoczęła wizytę ad limina apostolorum (zdjęcia)

Ocena: 0
913

Mszą świętą u grobu św. Piotra Apostoła w bazylice watykańskiej, w poniedziałek 4 października br., pierwsza grupa biskupów, z prowincji kościelnych warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej, rozpoczęła wizytę ad limina apostolorum (do progów apostołów).

Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr

W homilii bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski, podkreślił, że gdzie jest Piotr, tam jest Kościół, któremu przewodzą jego następcy sprawując urząd prymatu.

Ten prymat potwierdzają sobory powszechne, starożytne synody oraz ojcowie. Naturalnie są tacy, którzy widzą go na swój sposób. Są również tacy, którzy ten prymat negują i w związku z tym podważają nawet samą obecność św. Piotra w Rzymie i jego śmierć tu na tym wzgórzu. Ale ona miała miejsce. Tutaj za Tybrem, na Watykanie.

– powiedział hierarcha.

Biskup sandomierski zauważył w homilii, że prymat piotrowy sprawowany jest na różny sposób, czego wyrazem jest obecna wizyta ad limina.

Prymat piotrowy to prymat miłości na wzór Chrystusa, który po swoim zmartwychwstaniu pyta się Piotra, czy Mnie miłujesz. A w dzisiejszej Ewangelii nakazuje: Będziesz miłował. Piotr tak właśnie miłował i kochał.

– zaznaczył.

Duchowny podkreślił, że biskup Rzymu – papież Franciszek przynagla nas, abyśmy również kochali w ten sam sposób stając się dobrymi Samarytanami.

Może powinniśmy się stać ludźmi bez skóry, żywym, nieosłoniętym niczym ciałem, jak otwarta rana, by nie przeoczyć nikogo, kto potrzebuje miłości.

 – zauważył bp Nitkiewicz.

Spotkania tej grupy biskupów w różnych watykańskich dykasteriach będą się odbywać przez cały tydzień, zarówno przed, jak i po południu.

Galeria zdjęć-link (Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr)

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Piątek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
...ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter