11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsza deska ratunku

Ocena: 0
3430

Wspólnota Świętej Rodziny jest przykładem, jak ze zła obozu w Dachau można wywieść dobro dla wielu współczesnych rodzin.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Problemy zaczęły się z narodzinami pierwszego dziecka. Po drugim było jeszcze gorzej. Kasia była ciągle sama: rodzina daleko, mąż Marcin w korporacji. W kłótniach padało słowo „rozwód”. Nie pomagały psychologia, terapia ani wschodnia duchowość.

On pochodzi z rozbitej rodziny, ona z solidnej, ale wiele się w życiu buntowała. Ścieżki obojga nie zawsze były ewangeliczne. – Choć naszą wspólną drogę zaczęliśmy od sakramentu małżeństwa, byliśmy zgubionymi dziećmi Boga – mówi Kasia Makówka.

Znajoma mama „z piaskownicy” umówiła ich z ks. Jarosławem Szymczakiem. Modlitwa duchownego doprowadziła małżeństwo do nawrócenia. Proces rozchodzenia się przeszedł w oddawanie się Chrystusowi, w którym zobaczyli ratunek.

 

Mężczyzna z wianuszkiem

Wtedy, z dwójką dzieci, Jeremim i Marysią, gnieździli się w 35-metrowym mieszkaniu, brakowało perspektyw. Gdy jednak pozwolili Bogu na prowadzenie, zaczęło się dziać: dostali po ojcu Marcina 150-metrowy dom w Starej Miłośnie i stali się parafianami od Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na niedzielnych Mszach Świętych widywali mężczyznę z wianuszkiem dzieci i jednym – najmłodszym – na ramionach; pięknie śpiewał i grał na gitarze. Intrygował ich. Wreszcie wikary ich zapoznał.

Rafał Kłopocki z żoną Anetą należeli do Wspólnoty Świętej Rodziny. Kasia i Marcin dali się do niej zaprosić i... spotkali tam ponownie ks. Szymczaka. Idąc na pierwszy „płomyk” – jak mówią o comiesięcznych domowych spotkaniach rodzin – myśleli, że idą do Kłopockich. Kasia nagotowała słoje przetworów, bo Kłopoccy to duża rodzina, ale spotkanie było u innych ludzi. – Przyjęli nas jak swoich, bo we wspólnocie każdy, nawet nowy, to swój – mówi Kasia.

Wraz z otwieraniem się na Boga, w czym wspólnota pomagała, budziła się w Kasi otwartość na kolejne dzieci. Tereskę stracili w drugim miesiącu ciąży. Wtedy Kasia zrozumiała, jak ogromnym darem i cudem jest życie. W dniu kanonizacji Jana Pawła II sędziwa s. Zbigniewa, zachwycona ich rodziną, zasugerowała, że powinni mieć więcej dzieci. Kasia posmutniała i powiedziała, że w wyniku poronienia i operacji nie będą więcej rodzicami. Loretanka prześwidrowała ją wzrokiem i z uśmieszkiem odrzekła: „Będziecie, będziecie”.
Na świat przyszli Łucja i Franciszek. Kasia była w piątej ciąży i modliła się, by Bóg zabrał od niej cholestazę, która zagrażała już poprzednim dzieciom w życiu płodowym. I zabrał; lekarze nie mogli się nadziwić. Pod koniec ciąży Kasi pękła macica – życiu mamy i dziecka zagrażała śmierć. Lekarze uratowali oboje.

 

Rosół i różaniec

Dwa tygodnie po cesarskim cięciu, kiedy Kasia jeszcze dochodziła do siebie, pękł jej krwiak na macicy. Tracąc przytomność, myślała: kto wykarmi maleńką Alicję Hiacyntę? Była godz. 14.55, gdy trafiła do szpitala. Miała wizje, że zbliża się do Jezusa Miłosiernego. O godz. 15 lekarze szli do domu, zostawało dwóch dyżurujących. Zawrócono cały personel, także panią ordynator, która dawno już wyszła. Wszyscy stanęli na wysokości zadania.

Do modlącego się na korytarzu Różańcem Marcina dołączył wytatuowany sanitariusz, który potem kupił i przyniósł mu obiad. Personel szpitala nie mógł się nadziwić: choć Kasia cierpiała, była okazem szczęścia i wdzięczności. Czuła, że nie jest sama.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter