14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymka Rodzin Katyńskich na Jasnej Górze

Ocena: 0
1044

Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce wiosną 1940 r. Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni są rozdziałem w martyrologium polskim, który nie może być zapomniany – powiedział podczas Pielgrzymki Rodzin Katyńskich w Częstochowie ks. komandor Janusz Bąk.

fot. PAP/Waldemar Deska

Potomkowie i krewni polskich oficerów pomordowanych na Wschodzie pielgrzymowali w niedzielę na Jasną Górę już po raz 29.

– Rodzino Katyńska i wszyscy, którzy pamiętają – jesteśmy szczególnymi świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu – powiedział podczas homilii kapelan Federacji Rodzin Katyńskich ks. kmdr Janusz Bąk.

– Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce wiosną 1940 r. Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni są rozdziałem w martyrologium polskim, który nie może być zapomniany – dodał.

– Ta śmierć, to wielkie żniwo śmierci, jest jakoś wpisane w Boży plan i nabiera nowego znaczenia w perspektywie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Nade wszystko staje się ona ofiarą, której owocem jest dobro w wymiarze narodowym, gdzie przybrało kształt wolności. W wymiarze ludzkim jest przykładem odwagi i wytrwania, wierności ideałom: Bóg, honor, ojczyzna – podkreślił ks. Bąk.

Uczestnicy pielgrzymki modlili się też w intencji osób, które zginęły dziewięć lat temu w drodze na obchody katyńskie w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. – To solidarność Katynia wiodła ich tymi drogami – przypomniał kapelan.

Płk Stanisław Sobiechowski, były dowódca 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej i uczestnik pielgrzymki, zwrócił uwagę, że spotkanie Rodzin Katyńskich na Jasnej Górze w Niedzielę Miłosierdzia Bożego stało się już tradycją. – Chcemy pamiętać o tym, co się wydarzyło w Katyniu i innych Golgotach Wschodu: Miednoje, Bykowni, Charkowie, Ostaszkowie i tych łagrach, gdzie na nieludzkiej ziemi wszyscy nasi rodacy zostali – powiedział.

Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli w ZSRS dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu – jako wrogów komunizmu i Związku Sowieckiego – zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRS, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 r., NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter