15 sierpnia
poniedziałek
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymka papieża na Słowację i do Budapesztu: 12-15 września

Ocena: 0
771

We wrześniu Papież odwiedzi Słowację i Budapeszt. O papieskiej pielgrzymce na Słowację w połączeniu z wizytą w Budapeszcie widdomo było od kilku miesięcy. Dziś, po modlitwie Anioł Pański, Franciszek podał jej dokładną datę: 12-15 września!

Fot. Vatican Media

Z radością ogłaszam, że w dniach 12-15 września bieżącego roku, jeśli da Bóg, udam się z wizytą duszpasterską na Słowację. Wcześniej, w Budapeszcie, będę współkoncelebrował Mszę na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przygotowują tę podróż i modlę się za nich

- ogłosił Ojciec Święty z okna watykańskiego Pałacu Apostolskiego.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformował, że 12 września papież weźmie udział we Mszy św. wieńczącej 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie, który rozpocznie się 6 września. Papież przybędzie do stolicy Węgier na zaproszenie tamtejszych władz państwowych i Konferencji Episkopatu. Następnie – od 12 do 15 września – Franciszek będzie na Słowacji, gdzie odwiedzi Bratysławę, Preszów, Koszyce i Szasztin. Dokładny program pielgrzymki zostanie opublikowany w najbliższym czasie.

O możliwej podróży do Budapesztu i wizycie na Słowacji papież powiedział 8 marca w drodze powrotnej z podróży do Iraku. Franciszek powiedział wtedy, że Ojciec Święty potwierdził zamiar odwiedzin w tym roku Budapesztu i przypomniał, że zaledwie dwie godziny jazdy samochodem dzieli stolicę Węgier od Bratysławy. „Dlaczego nie odwiedzić również Słowaków?” – powiedział wówczas papież.

+++++

Wspólnota wiernych katolickich oczekuje na przybycie Ojca Świętego z wielką radością i uczuciem. Modlimy się, aby jego wizyta była dla nas znakiem nadziei i nowym początkiem po ustąpieniu sytuacji pandemicznej

– oświadczył na wieść o wrześniowej wizycie nad Dunajem prymas Węgier, kard. Péter Erdő.

Arcybiskup-metropolita Esztergom-Budapesztu podkreślił znaczenie osobistego udziału Ojca Świętego w zakończeniu 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, ponieważ zazwyczaj to legaci papiescy reprezentują Ojca Świętego na takim wydarzeniu. Tak też było na ostatnim Kongresie w Cebu, gdzie papież Franciszek przesłał swoje przesłanie wideo.

+++++

Radość z powodu oficjalnej zapowiedzi wizyty Ojca Świętego na Słowacji wyraziła prezydent tego kraju, Zuzana Čaputova.

Bardzo się cieszę, że papież Franciszek przyjął zaproszenie i dziś potwierdził swoją wizytę na Słowacji we wrześniu bieżącego roku. Kiedy spotkałem go w grudniu w Watykanie, powiedział mi, jak bliska jest jego sercu Słowacja. Jego słowa potwierdza także fakt, że planuje dłuższy pobyt na Słowacji. Wierzę, że obecność papieża Franciszka będzie dla nas wszystkich przesłaniem pojednania i nadziei w trudnych czasach, w których żyjemy

- powiedziała prezydent Čaputova.

Proszę wszystkich o podjęcie przygotowań duchowych, abyśmy naprawdę mogli usłyszeć przesłanie papieża Franciszka

– zaapelował do wiernych arcybiskup-metropolita Bratysławy i przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, abp Stanislav Zvolenský.

To niezwykle radosna wiadomość, bardzo się cieszę. Myślę, że wielu z nas w tej chwili z wielką radością wraca pamięcią do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II. Znowu możemy powiedzieć, że Następca Apostołów, obecnie papież Franciszek, przyjeżdża na Słowację.

Wiadomość ta przychodzi także w związku z uroczystością naszych świętych ewangelizatorów Cyryla i Metodego. To oni nauczyli nas szacunku do papieża. A teraz będziemy mogli ponownie powitać następcę Apostoła Piotra na Słowacji, przyjąć go wśród nas. Proszę wszystkich o podjęcie przygotowań duchowych, abyśmy naprawdę mogli usłyszeć przesłanie papieża Franciszka. Jest to orędzie otwartości na tych, którzy cierpią, którzy znajdują się na marginesie społeczeństwa, którzy znajdują się w jakiś sposób w potrzebie materialnej lub duchowej. Do tego wielka troska o dobro rodziny, wielka wrażliwość na potrzeby młodzieży. Te tematy z pewnością będą treścią wizyty papieża Franciszka na Słowacji. Myślę, że w tej dziedzinie możemy spodziewać się wielkiego duchowego umocnienia” – stwierdził przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji.

- dodał.

+++++

Dotąd papież odwiedził Węgry dwukrotnie. Św. Jan Paweł II w sierpniu 1991 roku pielgrzymował w Budapeszcie, Esztergom, Peczu, sanktuarium maryjnym w Máriapócs, Debreczynie, i w Szombathely. Potem w 1996 roku nawiedził Pannonhalmę, Győr oraz - jako przestanek na pielgrzymim szlaku - Budapeszt).

Także św. Jan Paweł II odwiedził dotąd trzykrotnie Słowację: w roku 1990 (jeszcze jako Czechosłowację), 1995 i 2003.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Poniedziałek, XX Tydzień zwykły – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Córa królewska wchodzi pełna chwały, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter