19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymka papieża do Kongo

Ocena: 0
826

Papież do Kongijczyków: powinniśmy być misjonarzami i sumieniami

fot. VaticanNews

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby czynić to, co do nas należy i głosić światu nieoczekiwane oraz prorocze orędzie pokoju

– powiedział papież podczas Mszy odprawianej na lotnisku Ndolo w Kinszasie.

Franciszek zwrócił uwagę, że pierwsze słowa Jezusa skierowane do uczniów po zmartwychwstaniu brzmiały: „Pokój wam”. Stanowią one ważny przekaz, ponieważ oznaczają, że pokój ma naturę paschalną. Jezus musiał najpierw pokonać naszych nieprzyjaciół: grzech i śmierć, i pojednać świat z Ojcem.

Papież zauważył, że pokój Jezusa przychodzi w chwili, kiedy wszystko wydaje się dla uczniów skończone. Dodał, że Pan działa właśnie w taki sposób: wyciąga rękę, gdy jesteśmy bliscy zatonięcia, podnosi nas, gdy sięgamy dna. Nie możemy pozwolić, aby w naszej duszy zapanował smutek i wkradły się rezygnacja i fatalizm. W świecie zniechęconym przemocą i wojną chrześcijanie powinni postępować tak, jak Jezus: nieść orędzie pokoju. Franciszek wskazał na trzy jego źródła. Są nimi przebaczenie, wspólnota i misja.

Zaznaczył, że przebaczenie rodzi się z uleczonych ran, które nie pozostawiają blizn nienawiści, lecz tworzą przestrzeń przyjmowania innych wraz z ich słabościami. Trzeba otworzyć serce na wzór Jezusa, który na zawsze pozostaje zraniony miłością do każdego z nas. On pragnie nas namaścić swoim przebaczeniem, dać nam pokój i odwagę, byśmy i my przebaczali oraz mogli dokonać wielkiej amnestii serca. Franciszek dodał, że teraz jest właściwy czas, aby zaprzestać przemocy i Pan wzywa – szczególnie chrześcijan – aby złożyli broń i przyjęli miłosierdzie.

Do wszystkich zranionych i uciśnionych z tego ludu kieruje On słowa: «Nie bójcie się złożyć wasze zranienia w moich, wasze boleści w moich ranach». Uczyńmy to, bracia i siostry; nie bójmy się zdjąć krzyża z szyi i wyjąć go z kieszeni, wziąć go do rąk i nosić blisko serca, aby łączyć swoje rany z ranami Jezusa. Wracając do domu, zdejmij krzyż ze ściany i obejmij go. Dajmy Chrystusowi szansę uzdrowienia naszych serc, złóżmy w Nim naszą przeszłość, wszystkie lęki oraz obawy 

– zachęcał Ojciec Święty.

Jakże wspaniale otworzyć drzwi swojego serca i domu na Jego pokój! A dlaczego nie napisać w waszych pokojach, na waszych ubraniach, na zewnątrz waszych domów, Jego słów: Pokój wam! Pokażcie je, niech będą proroctwem dla kraju, błogosławieństwem Pana dla tych, których spotkacie. Pokój wam: pozwólmy, aby Bóg nam przebaczył, i przebaczajmy sobie nawzajem!

Zwrócił on uwagę także na to, że Jezus przekazuje pokój wspólnocie. Nie ma chrześcijaństwa bez wspólnoty, tak jak nie ma pokoju bez braterstwa. Uczniowie odnajdują drogę do pokoju w dzień Paschy, kiedy Pan przekazuje im dar Ducha Świętego. Dzięki niemu nie będą już patrzeć na to, co ich dzieli, ale na to, co łączy; pójdą w świat nie dla samych siebie, ale dla innych; po to, aby dawać nadzieję. Franciszek zauważył, że podążanie za duchem świata jest wciąż realnym zagrożeniem dla uczniów Jezusa. Aby się temu przeciwstawić, należy postępować w duchu pokory i skruchy.

Następnie Ojciec Święty wskazał na misję jako trzecie źródło pokoju, którym należy się dzielić ze wszystkimi. Różnice etniczne, regionalne, społeczne czy religijne mają charakter drugorzędny i nie powinny stanowić przeszkód. Inni są naszymi braćmi oraz siostrami, członkami tej samej wspólnoty ludzkiej i tej samej rodziny Bożej. Wszyscy są adresatami pokoju, który Jezus przyniósł na świat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 lipca

Piątek, XV Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter