19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymka ludzi pracy do św. Józefa

Ocena: 4.4
590

- Św. Józefa i św. Jana Pawła II cechowały: otwarcie na działanie Ducha Świętego, umiłowanie modlitwy oraz wykonywanie pracy na chwałę Pana Boga - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w intencji robotników i pracodawców w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Fot. www.swietyjozef.kalisz.pl/Ewa Kotowska-Rasiak

 W zorganizowanych już po raz 28. ogólnopolskich modlitwach świata pracy w Kaliszu ze względu na panujący w Polsce stan epidemiczny, aby zachować obowiązujące normy wewnątrz świątyni modliło sie kilkudziesięciu przedstawicieli robotników i pracodawców. Pozostali łączyli się duchowo przez transmisję na antenie „Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej” i w Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że św. Józef patronuje wszystkim rzemieślnikom.

O kim mówią środki masowego przekazu? O artystach, politykach, wypadkach, paradach. A kto mówi o rzemieślnikach? Kto mówi o konstruktorach domów? Ich nie ma na pierwszych stronach gazet. Oddając się codziennej pracy spełniamy polecenie Pana Boga, które skierował do człowieka w słowach: „abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną

– powiedział bp Janiak.

Ukazując podobieństwo św. Józefa i św. Jana Pawła II wskazał na ich otwarcie na działanie Ducha Świętego, modlitwę i pracowitość. Zauważył, że obaj święci z poświęceniem wykonywali pracę na większą chwałę Bożą i pożytek ludzi.

Św. Józef i Jan Paweł II byli ludźmi wielkiej pracy, którzy łączyli modlitwę z pracą. Dla nas ich postawa ma być wzorem, byśmy naszą modlitwę dopełniali pracą, gorliwością wszędzie tam, gdzie jesteśmy postawieni, jako rodzice, dziadkowie, w zakładach pracy, żebyśmy byli rzetelni w tym co wykonujemy

– mówił bp Janiak.

Po komunii św. biskup kaliski Edward Janiak zawierzył św. Józefowi pracowników i pracodawców.

W Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany około 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r.

Największym wydarzeniem w historii sanktuarium była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.

Stolica Apostolska wychodząc na przeciw oczekiwaniom wiernych 30 sierpnia 1997 r. potwierdziła, że św. Józef jest Patronem i Opiekunem miasta Kalisza. W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz



POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter