28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymka Franciszka do Grecji - podróż do źródeł wiary apostolskiej (4-6 grudnia)

Ocena: 0
703

W dniach 4-6 grudnia Franciszek złoży wizytę apostolską w Grecji – odwiedzi Ateny i wyspę Lesbos. Hasłem jego 35. podroży zagranicznej są słowa „Otwórzmy się na niespodzianki Boga”. „Będzie to podróż do źródeł wiary apostolskiej i braterstwa między chrześcijanami różnych wyznań. Będę miał również okazję zbliżyć się do zranionej ludzkości w ciele wielu migrantów poszukujących nadziei” – powiedział papież przed podróżą. Wcześniej, od 2 do 4 grudnia przebywał na Cyprze. Franciszek odwiedził już obozy dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos w kwietniu 2016 roku. Z kolei Jan Paweł II odwiedził Grecję w maju 2001 w ramach pielgrzymki apostolskiej śladami św. Pawła Apostoła.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W kolebce kultury i cywilizacji

Papież jedzie do Grecji, będącej kolebką duchowości, kultury, cywilizacji i demokracji Europy i świata. W przesłaniu wideo wystosowanym przed wizytą do mieszkańców Cypru i Grecji powiedział, że przybywa do tych krajów jako pielgrzym do ziem „pobłogosławionych przez historię, kulturę i Ewangelię!”

Przybywam z radością, właśnie w imię Ewangelii, śladami pierwszych wielkich misjonarzy, zwłaszcza apostołów Pawła i Barnaby. Dobrze powrócić do źródeł i ważne, aby Kościół na nowo odkrył radość Ewangelii.

– zaznaczył Ojciec Święty.

Wyznał, że wizyta umożliwi mu również zaczerpnięcie ze starożytnych źródeł Europy: Cypru – wysuniętej placówki Ziemi Świętej na kontynencie i Grecji – ojczyzny kultury klasycznej.

Ale także dzisiaj Europa nie może pominąć Morza Śródziemnego, które było świadkiem rozprzestrzeniania się Ewangelii i rozwoju wielkich cywilizacji. To «mare nostrum», łączące tak wiele krajów, zaprasza nas, byśmy żeglowali razem, nie dając się podzielić, idąc własnymi drogami, zwłaszcza w czasach, gdy walka z pandemią wciąż wymaga wysiłku, a kryzys klimatyczny przybiera na sile.

– powiedział Franciszek. Dodał, że „będzie to podróż do źródeł wiary apostolskiej i braterstwa między chrześcijanami różnych wyznań. Będę miał również okazję zbliżyć się do zranionej ludzkości w ciele wielu migrantów poszukujących nadziei”.

Franciszek, który migrację postawił w centrum swojego pontyfikatu, po raz drugi odwiedzi wyspę Lesbos i przebywających na niej 2,5 tys. migrantów. „Myślę jednak także o tych, którzy w ostatnich latach i dzisiaj nadal uciekają przed wojną i ubóstwem, lądują na brzegach tego kontynentu i gdzie indziej i spotykają się tan nie z gościnnością, lecz z wrogością, a nawet wyzyskiem. To są nasi bracia i siostry. Jakże wielu z nich straciło życie na morzu! Dziś nasze Morze Śródziemne jest wielkim cmentarzem. Jako pielgrzym do źródeł ludzkości udam się ponownie na Lesbos, przekonany, że źródła wspólnego życia będą mogły ponownie rozkwitnąć jedynie w braterstwie i integracji: razem. Nie ma innej drogi i z tą wizją udaję się do was” – wskazał Ojciec Święty.

Jest to podróż do kraju doświadczanego skutkami pandemii koronawirusa, trwającym od 2009 r. kryzysem finansowym a także tegoroczną falą katastrofalnych pożarów lasów, które zniszczyły ponad 100 tys. hektarów ziemi, pól i upraw.

Jest to wizyta oczekiwana nie tylko przez katolików w kraju, ale przez wszystkich Greków, ponieważ zobaczy nas zjednoczonych wokół jego osoby. W ten sposób będziemy mogli przedstawić naszą sytuację oraz otrzymać zachętę i wsparcie.

– powiedział abp Sevastianos Rossolatos, przewodniczący Konferencji Biskupów Grecji, emerytowany metropolita Aten i prymas Grecji. Zaznaczył, że papież przybywa także z okazji dwusetnej rocznicy proklamowała niepodległości Grecji od Imperium Otomańskiego 25 marca 1821 r.

Program

4 grudnia o godz. 11 Ojciec Święty przybędzie z Larnaki do Aten. Pierwszego dnia pobytu spotka się z władzami: prezydentem Kateriną Sakellaropoulou, premierem Kyriakosem Mitsotakisem, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym. Następnie odwiedzi prawosławnego arcybiskupa Grecji Hieronima II, zwierzchnika prawosławnego Kościoła Grecji. Tego samego dnia w katolickiej katedrze św. Dionizego przewidziane jest spotkanie z biskupami, kapłanami, zakonnikami, siostrami zakonnymi, seminarzystami i katechetami. Potem w nuncjaturze apostolskiej Franciszek spotka się z jezuitami.

5 grudnia jest poświęcony uchodźcom na Lesbosie, których Franciszek odwiedzi rano, po czym wróci do stolicy, gdzie po południu odprawi Mszę św. i spotka się ponownie z arcybiskupem Hieronimem II.

Nazajutrz papież spotka się z przewodniczącym parlamentu, a następnie uda się do szkoły św. Dionizego sióstr urszulanek w Maroussi koło Aten, gdzie będzie oczekiwała na niego młodzież. Około godz. 11, po pożegnaniu na lotnisku, Franciszek odleci do Rzymu.

Logo jego wizyty w Grecji przedstawia Kościół jako łódź płynącą przez wzburzone morze świata, z krzyżem Chrystusa jako grotmasztem i Duchem Świętym dmącym w żagle. Jej stylizowany kształt przywołuje postać papieża, którzy przyjeżdża do Grecji jako przyjaciel. Kolory loga – żółty i niebieski – symbolizują flagi Watykanu i Grecji. Motto wizyty: „Otwórzmy się na niespodzianki Boga” zaczerpnięto z orędzia Franciszka na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży, w którym pełne zdanie brzmi: „Otwórzmy się na niespodzianki Pana Boga, który chce rozświetlić Swoim światłem naszą drogę”.

Mozaika katolików w prawosławnym kraju

Wizyta papieża Franciszka w Grecji będzie przede wszystkimi apelem o wiarę i powinna przyczynić się do wzmocnienia jedności wśród katolików.

– powiedział katolicki arcybiskup Aten Theodoros Kontidis. W prawie jedenastomilionowej Grecji mieszka około 50 tys. katolików-Greków, a także duża liczba wiernych z innych krajów: Albanii, Polski, Filipin, krajów afrykańskich. W sumie katolicy obrządków: łacińskiego, bizantyjskiego, bizantyjsko-ukraińskiego, ormiańskiego i chaldejskiego tworzą 133-tysięczną mniejszość wyznaniową.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter