23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymka Dziękczynna chórów warszawskich diecezji (galeria)

Ocena: 0
1066

8 października kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył w archikatedrze pw. św. Jana Mszy świętej, która była kulminacyjnym punktem programu Pielgrzymki Dziękczynnej chórów, scholi liturgicznych, organistów i muzyków kościelnych z obu warszawskich diecezji do grobu bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Fot. Robert Śliwiński

W wydarzeniu, którego organizatorami były Federacja Caecilianum i Komisja Muzyki Kościelnej Archidiecezji Warszawskiej, wzięło udział 27 chórów - łącznie około 400-stu przedstawicieli świata muzyki.

Przybyłych powitał Paweł Ginda – prezes Warszawskiego Oddziału Caecilianum, po czym chóry odśpiewały „Gaude Mater Polonia” i ks. dr hab. Sławomir Ropiak (prof. UWM) wygłosił referat pt. „Poglądy bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego na rolę muzyki w kościele”.

Ks. Ropiak mówił m.in., że „bł. Stefan Kardynał Wyszyński był nie tylko wybitnym mężem stanu służącym polskiemu narodowi, ale przede wszystkim świętym duszpasterzem celebrującym Mszę Świętą. Problemy muzyki znał z osobistego życia, gdyż jako syn organisty, miał żywy kontakt z praktyką parafialną, a w seminarium duchownym otrzymał podstawową formację liturgiczno-muzyczną".

Po ponad czterdziestu latach od śmierci bł. Prymasa jego poglądy o muzyce są nadal aktualne i inspirujące. Uważał on, że katolicka wiara muzyków, potwierdzona moralnym życiem i pogłębiona osobistą modlitwą w ciszy, jest fundamentem sakralnej sztuki, godnej uczczenia Boga w Trójcy Jedynego

– przekonywał ks. Ropiak.

Po zakończeniu referatu rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Powitał go Przewodniczący Komisji Kościelnej Archidiecezji Warszawskiej ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber.

W homilii kard. Nycz nawiązując do tekstu Ewangelii z czytań liturgicznych, mówiącego o błogosławionym łonie Matki Najświętszej i błogosławionych tych, którzy słuchają Słowa Boga, stwierdził m.in., że słowa te znakomicie oddawały istotę mariologii i maryjności bł. Prymasa Tysiąclecia. I tak samo dziś ją oddają w dzisiejszym Kościele. "Mariologia to jest wielka nauka o Maryi w teologii katolickiej. Natomiast Maryjność to jest nasz kult Maryi” – przekonywał kardynał.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciel chórów poniósł w procesji świecę (wotum dziękczynne za dar beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego) ufundowaną przez chóry i organistów, którą umieszczono przy grobowcu błogosławionego kard. Wyszyńskiego.

Ostatnim akcentem pielgrzymki było wspólne odśpiewanie Gaude Mater Polonia pod Kolumną Zygmunta III Wazy, co spotkało się z zainteresowaniem warszawiaków i obecnych na Starówce turystów.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter