28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymi w Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Ocena: 0
1614

Młodzi uczestnicy Dni w Diecezji przebywający w Warszawie mogli dziś wybrać się do jednego ze stołecznych muzeów, odwiedzić sanktuaria związane z życiem świętych Warszawy czy podjąć dzieła miłosierdzia.

2016-07-22 20:42
jgo, rl / Warszawa (KAI), mz
fot. Episkopat.pl

Dużą popularnością cieszy się Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Wolontariusze z parafii św. Stanisława Kostki, na terenie której znajduje się muzeum poświęcone kapelanowi „Solidarności”, oprowadzają grupy pielgrzymów, udzielając informacji w siedmiu językach. Wokół parafii wystawione są plansze, dzięki którym goście mają możliwość poznania historii błogosławionego. Mogą także znaleźć i otrzymać zakładki-komiksy o życiu męczennika, czy też cytaty z jego słowami, przetłumaczone na 15 języków.

– Mamy przygotowane plansze informacyjne przy ważniejszych obiektach. Przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki, przy dzwonie i figurze ku jego czci. Wystawione są także jego relikwie – poinformował ks. Marek Traczyk, wikariusz z parafii św. Stanisława Kostki. Jak dodał zainteresowanie muzeum jest dosyć duże, jednak wiedza pielgrzymów raczej niewielka. Niektórzy znają ks. Popiełuszkę, dlatego specjalnie przyjeżdżają na Żoliborz, a inni dowiadują się o nim dopiero tutaj. Jak przyznał ks. Traczyk, zdarzyło się też kilka zaskakujących pytań ze strony pielgrzymów, na przykład: „skąd wzięli się komuniści w Polsce?”.

Pielgrzymi odwiedzający muzeum, bez względu na to, czy byli zaznajomieni z historią ks. Popiełuszki, czy też usłyszeli ją pierwszy raz, są bardzo poruszeni jego świadectwem. – Jestem bardzo zachwycona tym jak ks. Jerzy Popiełuszko swoim życiem, nauczaniem zachęcał ludzi do dobra. Jest wzorem. Nie ustawał, nie zrażał się, chociaż zastraszano go wielokrotnie – opowiada wzruszona Ludmiła z Białorusi.

Muzeum bł. św. Jerzego Popiełuszki odwiedza codziennie około 500 pielgrzymów. Wolontariusze oprowadzają grupy w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, portugalskim, hiszpańskim, ukraińskim, a także rosyjskim.

Dla młodych z archidiecezji warszawskiej piątek był dniem pielgrzymowania i dzieł miłosierdzia. Pielgrzymi mogli odwiedzić jedno z miejsc związanych z życiem świętych Warszawy, np. kościół oo. jezuitów na Starym Mieście, w którym znajduje się obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki archidiecezji warszawskiej, czy znajdujące się na Mokotowie sanktuarium św. Andrzeja Boboli, patrona Polski.

Młodzież zaangażowała się dziś także w pełnienie uczynków miłosierdzia: pomoc chorym i cierpiącym, wykonywanie drobnych prac remontowych. Uczestnicy „Dni w Diecezjach” z Ameryki Południowej zagrali koncert w Ośrodku Działalności Leczniczej Caritas Archidiecezji Warszawskiej, inni odwiedzili podopiecznych Schroniska „Przystań” oraz świetlicy przy ul. Żytniej 1A.

Natomiast dla pielgrzymów w diecezji warszawsko-praskiej piątek był dniem kultury i historii. Stąd wizyty w muzeach: Powstania Warszawskiego, Muzeum POLIN, Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki czy na Zamku Królewskim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter