24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piękna i nieustająca

Ocena: 4.5
680

Na Saskiej Kępie, w jednej z najpiękniejszych dzielnic Warszawy, w ogrodzie jordanowskim stoi ogromna świątynia. Szkoda nie zajrzeć do środka.

fot. Michał Komorek/Idziemy

Świątynia ma za patrona św. Andrzeja Bobolę, chociaż znana jest pod nazwą patronki parafii, czyli Matki Bożej Nieustającej Pomocy. To podwójne wezwanie zawdzięcza nieustępliwości dwóch kapłanów: ks. Władysława Roguskiego, pierwszego proboszcza, i kard. Aleksandra Kakowskiego. Ksiądz Roguski miał wielkie nabożeństwo dla Matki Bożej i kiedy zaczynał budowę kościoła, chciał właśnie Ją uczynić patronką. Był to rok 1938 – kanonizacja św. Andrzeja Boboli. Polski męczennik wyniesiony w Rzymie na ołtarze nie miał jeszcze wtedy świątyni w stolicy, dlatego władze kościelne chciały uczynić go patronem powstającego na Saskiej Kępie kościoła. Pomysł nie spotkał się z aprobatą proboszcza. Sprawę rozwiązano kompromisowo: parafia otrzymała za opiekunkę Matkę Bożą, a kościół za opiekuna – św. Andrzeja Bobolę.

Na terenie parafii mieszka dziś 22 tys. osób, przy czym regularnie na Mszę przychodzi ok. 4,5 tys. Przeważają wśród nich starsze osoby. – Średnia wieku jest wysoka, ale parafia powoli zaczyna nam się odmładzać. Do mieszkań po dziadkach sprowadzają się wnukowie, pojawiają się też młode rodziny, które wynajmują tu mieszkania – opowiada ks. prałat Zygmunt Wirkowski, proboszcz od 2015 r.

Okolicę upodobała sobie zwłaszcza inteligencja i ludzie kultury. – Często zdarza mi się widzieć w kościele starszego pana, który codziennie niemal przychodzi na Mszę Świętą, a potem, gdy odwiedzam go po kolędzie, okazuje się, że to profesor Akademii Sztuk Pięknych – mówi proboszcz. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 15 (704), 14 kwietniaa 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 kwietnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 
- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -