15 grudnia
niedziela
Niny, Celiny, Waleriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Peru: biskupi wzywają do walki z przestępczością zorganizowaną

Ocena: 0
1175

Korupcja, przemyt narkotyków i brak bezpieczeństwa obywateli niszczy społeczeństwo. Do takich wniosków doszli peruwiańscy biskupi podczas swej 105. konferencji plenarnej, zaniepokojeni wzmożonymi aktami przemocy w kraju.

2016-01-29 22:39
(KAI/RV) / Lima, sg

Wezwali władze, by priorytetem swych działań uczyniły budowanie pokoju i stabilizacji przez walkę z przestępczością zorganizowaną.

Episkopat potępił wzrastającą liczbę „kradzieży, aktów wandalizmu, morderstw, co wpływa destrukcyjnie na tkankę społeczną i prowadzi do rozpaczy rodzin”. Podkreślili coraz większy udział w tym procederze młodzieży, uzależnionej od narkotyków, alkoholu i innych używek. Akty okrucieństwa w rodzinach, wykorzystywanie dzieci i kobiet czy proceder handlu ludźmi są - zdaniem biskupów - jasnym sygnałem o postępującym moralnym upadku społeczeństwa peruwiańskiego.

W tym kontekście potępili wejście do parlamentu po ostatnich wyborach osób skorumpowanych czy uwikłanych w przemyt narkotykowy, co - według nich - uniemożliwia skuteczną walkę państwa z przestępczością.

Zdaniem uczestników obrad obecny stan rzeczy narusza prawa człowieka, deprawuje naturę człowieka, osłabia zarówno społeczne, jak i polityczne struktury państwa oraz hamuje jego rozwój. Przypominając słowa Franciszka, który określił korupcję jako „proces śmierci”, wezwali też wszystkich obywateli do walki z tym złem i przestępczością we wszystkich sferach życia rodzinnego i społecznego, a przez to do włączenia się w proces budowania pokoju w państwie. Zaapelowano także do mediów o promowanie informacji opartych na wartościach etycznych, a nie tych, „które łatwo się sprzedają lub podobają”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 grudnia

Trwajcie cierpliwie, bracia, aż do przyjścia Pana. Oto rolnik czeka wytrwale na cenny plon ziemi, dopóki nie spadnie deszcz wczesny i późny. 
Dziś w Kościele:
+ niedziela, III tydzień Adwentu,
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 35,1-6a.10; Ps 146,6c-10; Jk 5,7-10; Mt 11,2-11
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -