5 marca
piątek
Adriana, Fryderyka, Teofila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patronom młodzieży

Ocena: 0
427

Parafia św. Hieronima w Warszawie-Starej Miłośnie posiada pierwsze w diecezji warszawsko--praskiej relikwie bł. Carla Acutisa. Jest współinicjatorem wystawy eucharystycznej o beatyfikowanym Włochu.

fot. archiwum księdza proboszcza

W lutym do kościoła wprowadzone zostały relikwie patronów młodzieży: bł. Carla Acutisa i bł. Karoliny Kózkówny. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży ks. Michał Dziedzic przez cały dzień prowadził prelekcje o obu postaciach. – Chcemy zapraszać do naszej świątyni młodych ludzi, aby się modlili, szukając opieki i pomocy w życiu. Relikwie bł. Carla Acutisa są pierwszymi w diecezji warszawsko-praskiej oraz jednymi z nielicznych w kraju relikwiami beatyfikowanego Włocha – tłumaczy proboszcz ks. Dariusz Marczak.

W relikwiarzu bł. Carla Acutisa znajduje się jego włos, natomiast sakramentalia bł. Karoliny Kózkówny zawierają część kości. Miejsce dla relikwii, wraz z wizerunkami błogosławionych, docelowo ma znaleźć się w centralnym miejscu świątyni, w ołtarzu patrona parafii św. Hieronima. Aktualnie parafia zbiera fundusze na budowę drewnianego ołtarza, który ma powstać za kilka tygodni.

W kościele można obejrzeć kilkanaście plansz przedstawiających cuda eucharystyczne, wykonanych przez piętnastoletniego Carla Acutisa. Wystawa prezentowana jest dzięki współpracy parafii z Wydziałem Duszpasterstwa Młodzieży diecezji warszawsko-praskiej. Plansze opisują wszystkie cuda eucharystyczne, które dokonały się w Polsce, oraz po dwa z każdego europejskiego kraju. Cała wystawa dostępna jest w internecie na stronie internetowej www.miracolieucaristici.org, docelowo prezentowana ma być w kolejnych parafiach diecezji.

Formację młodzieży w parafii wspierają osoby z parafialnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które uczestniczą w przygotowaniu młodych do sakramentu bierzmowania. Ważnym elementem formacyjnym są wyjazdy rekreacyjne i zajęcia sportowe. – Od wielu lat organizuję kolonie dla dzieci. Msze św. odprawiane w różnych okolicznościach przyrody szczególnie przemawiają do dzieci i młodzieży – opowiada ks. Marczak. – Na uwagę zasługuje także piękna inicjatywa niecodziennych procesji Bożego Ciała, podczas której idziemy ulicami nie tylko naszej parafii, ale też parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie, z której parafianie z kolei przemieszczają się naszą trasą. Całe osiedle w tym czasie się integruje, co jest mocnym świadectwem wiary – dodaje.

Kilka tygodni temu, w ustanowioną przez papieża Franciszka Niedzielę Słowa Bożego, do parafii zostało zaproszone Bractwo Słowa Bożego, które przybliżało, jak rozumieć Biblię. – Wtedy to powstał pomysł zawiązania wspólnoty, która w szczególny sposób będzie pracować z Pismem Świętym. Pozostaje do ustalenia, czy będzie to forma Kręgu Biblijnego czy oddział Bractwa Słowa Bożego. Parafianie sami domagają się możliwości pogłębiania znajomości Ewangelii – dodaje ks. Dariusz. Przy parafii służy około 30 lektorów, 60 ministrantów i świeckich, którzy są gotowi pod nieobecność lektorów czytać Słowo Boże podczas Eucharystii. Na prośbę parafian przed niedzielną liturgią w mediach społecznościowych parafii publikowane są komentarze duszpasterzy do niedzielnej Ewangelii.

Parafianie, którzy nie mogą wziąć udziału w Mszy św. w kościele, mają możliwość uczestnictwa w transmisjach internetowych. Podczas Eucharystii mogą złożyć ofiarę na kościół w postaci tacy on-line za pomocą kodu QR lub aplikacji płatniczej. W czasie maksymalnych ograniczeń (do pięciu osób w kościele) wierni na znak solidarności i jedności z duszpasterzami pozostawili w Wielki Czwartek w świątyni ogromny baner ze swoimi podobiznami, czym poruszyli pracujących w parafii księży.

Parafia liczy 6,2 tys. mieszkańców, tworzy ją część Starej Miłosny, Sulejówka i Zagórza, a teren obfituje w rozległe lasy. Parafia ma dość krótką historię. Bp Kazimierz Romaniuk 18 września 2002 r. erygował wspólnotę parafialną, której pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Popis. Budowę kościoła rozpoczęto 19 marca 2007 r., a 17 czerwca 2018 r. świątynia została konsekrowana przez bp. Romualda Kamińskiego.

– We wnętrzu kościoła trwają jeszcze prace, w transepcie ma powstać ołtarz poświęcony Matce Bożej, św. Janowi Pawłowi II i Słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu – mówi ks. Dariusz Marczak.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 21,33-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Maksymiliana Marii Kolbego (ul. Rzymowskiego 35, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter