21 września
wtorek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patron ładu

Ocena: 0
429

Doczekaliśmy radosnego dnia beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego. Odtąd będzie nas wspierał w naszych codziennych trudach. Ufamy, że będzie stał na straży godności człowieka i Bożego ducha w Ojczyźnie jako patron ładu moralnego i społecznego.

fot. episkopat.pl

Pragnienie służby człowiekowi, obrony ludzi pracujących i ich prawa do szacunku i godnego życia towarzyszyło Prymasowi od młodości. Osobiste doświadczenia pracy wśród robotników we Włocławku skłoniły go do zainteresowania się nową, dopiero kształtującą się dyscypliną wiedzy – katolicką nauką społeczną.

Kard. Wyszyński nigdy nie milczał, gdy widział krzywdę robotników i nadużycia władzy. Jednak w sytuacjach, gdy chodziło o bezpieczeństwo całej Ojczyzny, prosił o rozwagę i cierpliwość. Po wypadkach grudniowych na Wybrzeżu w 1970 r. mówił: „Gdybym mógł w poczuciu sprawiedliwości i ładu wziąć na siebie całą odpowiedzialność za to, co się ostatnio w Polsce stało, wziąłbym jak najchętniej…!”.

Aktywność społeczna w życiu i nauczaniu kard. Wyszyńskiego oparta była na solidnym fundamencie Ewangelii i nauki Kościoła. Żył on najgłębszym przekonaniem, że wszystkie dziedziny życia ludzkiego powinny być przeniknięte i ożywione obecnością Boga i Jego łaską. „Ewangelia jest bardzo Boża i bardzo ludzka. Chrystus nie przyszedł na świat, aby ogłosić Kodeks pracy (…). Jednak nauka Chrystusa, zawarta w Ewangelii, jest ożywczym balsamem dla umęczonych ludzi. Łagodzi twardość ich życia”.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 38 (829), 19 września 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 22 września 2021


 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
„Pójdź za Mną”.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter