22 maja
środa
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patriarchowie z Bliskiego Wschodu u papieża

Ocena: 0
644

„Istnieją poważne obawy, że konflikt izraelsko-palestyński rozszerzy się na cały region; ludność miejscowa jest zaniepokojona, dotyczy to też chrześcijan” – wskazał kard. Louis Raphaël Sako w opublikowanym przedwczoraj wywiadzie dla włoskiego dziennika Domani. Chaldejski hierarcha oraz inni katoliccy patriarchowie wschodnich obrządków z tamtych terenów wśród takich okoliczności przeżywanych przez ich Kościoły rozmawiali dzisiaj prywatnie z Papieżem.

fot. Vatican News

Wszyscy uczestnicy porannego spotkania biorą obecnie udział w Synodzie o synodalności w Rzymie. Z Franciszkiem widzieli się Ibrahim Isaac Sedrak, koptyjskokatolicki patriarcha Aleksandrii, Youssef Absi, melkicki patriarcha Antiochii, kard. Béchara Boutros Raï, maronicki patriarcha Antiochii, Raphaël Bedros XXI Minassian, ormiańskokatolicki patriarcha Cylicji, oraz właśnie kard. Sako, chaldejski patriarcha Bagdadu.

Ten ostatni w swoim wywiadzie dla włoskiej gazety z dwóch dni wcześniej podkreślił, że ostatnio Bliski Wschód opuściła „kultura pokoju”.

Zamiast dialogu, pojednania i przebaczenia, przebija się przemoc, zemsta, podziały

– zauważył hierarcha. Zaznaczył tam, jak wojna Izraela z Hamasem prowadzi do zaostrzenia napięć w Libanie, Syrii czy Iraku. Za dwa poważne wyzwania dla całego regionu uznał rozwój uzbrojonych milicji wraz z przejmowaniem przez nie coraz większej władzy, a także brak oddzielenia państwa i religii.

Potrzeba rozbudzenia prawdziwego ducha obywatelskiego oraz dialogu, który zapobiegnie podziałom na niewchodzące z sobą w interakcje grupy religijne

– zaznaczył kard. Sako.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 maja

Środa, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Rity z Cascii
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 21, 15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter