15 sierpnia
sobota
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patriarchat Moskiewski: W Korei prześladowania są ogromne

Ocena: 0
845

Korea Północna zajmuje „przodujące” miejsce na świecie pod względem rozmiarów prześladowań chrześcijan i wyznawców wszelkich innych religii – oświadczył kierownik zespołu ds. kontaktów międzyreligijnych w Wydziale Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego ks. Dimitrij Safonow. Na konferencji prasowej w Moskwie 24 sierpnia przedstawił on również sytuację chrześcijan w Syrii, zwłaszcza w Aleppo, podkreślając, że starają się im pomóc obecnie przedstawiciele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) i Kościoła katolickiego.

fot. pixabay.com

Według OWCS w 2012 w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej (KRLD) ok. 70 tys. wyznawców Chrystusa odbywało kary w 30 obozach pracy, a wśród 24 mln mieszkańców tego kraju mieszkało ok. 400 tys. chrześcijan, w większości protestantów różnych odłamów.

– Zgodnie z wszelkimi danymi statystycznymi, jakimi dysponują czołowe międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka, jak Open Doors czy Christian Solidarity Worldwide, Koreę Północną stawia się na pierwszym miejscu pod względem intensywności prześladowań religijnych – stwierdził ks. Safonow. Zwrócił przy tym uwagę, że nawet te organizacje podkreślają, iż mają bardzo mało wiadomości na ten temat. – W praktyce nie wiemy, co tam się dzieje – przyznał duchowny.

Jednocześnie podkreślił, że w odróżnieniu od innych krajów, w których również brak wolności religijnej, w KRLD tępi się „wszelką odmienność poglądów”. – Są to prześladowania nie tylko chrześcijan jako takich, ale jakichkolwiek przekonań, nie mieszczących się w ustroju społeczeństwa totalitarnego, które niszczy każde odmienne zdanie – powiedział mówca. Zaznaczył, że rozmiary prześladowań chrześcijan w tym kraju „są oczywiście bardzo poważne”.

Wspomniana organizacja Open Doors (Otwarte Drzwi) na podstawie własnego monitoringu sytuacji na całym świecie do krajów najniebezpieczniejszych dla chrześcijan zaliczyła w 2016 Somalię, KRLD, Nigerię, Iran, Syrię, Afganistan, Pakistan i Sudan. Stwierdziła ponadto, że wzrost przemocy i nietolerancji wobec wyznawców Chrystusa w ub.r. dał się zauważyć w Indiach. Przypomniała także, że przed rozpoczęciem wojny domowej w Syrii w 2011 w Aleppo mieszkało ponad 400 tys. chrześcijan, obecnie zaś pozostało ich tam niespełna 60 tysięcy.

Zdaniem przedstawiciela OWCS nasilenie prześladowań chrześcijan w Syrii i Iraku przez tzw. Państwo Islamskie „nieco się zmniejszyło w porównaniu z poprzednim rokiem”. Wynika to jednak wyłącznie z faktu, że większość tamtejszych wiernych albo uciekła, albo zginęła z rąk islamistów”. Kapłan zaznaczył, że obecnie przedstawiciele RKP i Kościoła katolickiego opracowują wspólne plany i projekty dotyczące sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie i innych zapalnych punktach na całym świecie.

Wypowiedź ks. Safonowa jest pierwszym tak ostrym i potępiającym stanowiskiem, zajętym przez Patriarchat Moskiewski wobec reżymu północnokoreańskiego. Dotychczas RKP najczęściej milczał w tej sprawie a jeśli już wypowiadał się na ten temat, to raczej w duchu przychylnym dla tamtejszych władz. Na przykład w komentarzu do nagłej śmierci poprzedniego dyktatora tego kraju Kim Dzong Ila 17 grudnia 2011 przedstawiciel OWCS ks. Igor Bałaszow oświadczył, że „szanował on prawosławie” i przypomniał, że w sierpniu 2008 oddano do użytku w Pjongjangu pierwszą cerkiew promoskiewską. Jej otwarcie miało świadczyć o swobodach obywatelskich i o wolności religijnej w tym kraju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Sobota, XIX Tydzień zwykły
+ Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stoi Królowa po Twojej prawicy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 11,19; 12,1.3-6.10; Ps 45, 7 i 10-12. 14-15;1 Kor 15,20-26; Łk 1,39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter