23 lutego
niedziela
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pasterki na Podhalu w góralskiej oprawie

Ocena: 0
1323

W wielu miejscach na Podhalu Bożonarodzeniowe Pasterki odbywały się pod gołym niebem. Tak było m.in. w przy kościele św. Jana Pawła II w Nowym Targu, gdzie w czasie trwania wspólnej modlitwy w niebo wiły się płomienie góralskich watr.

2015-12-25 13:46
jg / Zakopane (KAI), sg
fot. PAP/Grzegorz Momot

W niektórych podhalańskich miejscowościach pasterki odbyły się dwie godziny przed północną.

Pasterka dwie godziny przed północną miała miejsce w drewnianej kaplicy na Skałce w Starym Bystrem koło Ludźmierza. – Jesteśmy pierwsi, którzy przyszli do Bożej Dzieciny. Mamy jeszcze więcej czasu, dobrego czasu, aby zadziwić się na tajemnicą Boskiego Narodzenia – mówił ks. ks. Jerzy Adamczyk z Czarnego Dunajca. Kaplica w Starym Bystrem leży w granicach właśnie tej podhalańskiej parafii. W głównym kościele w Czarnym Dunajcu pasterka odbyła się o północy. 

Zgodnie z wieloletnią tradycją parafianie złożyli sobie życzenia w czasie pasterki i połamali opłatkiem. Wśród nich był także ks. prałat Franciszek Juchas, wieloletni proboszcz w Poroninie – brat zmarłego przed dwoma laty ks. Tadeusza Juchasa – kustosza z ludźmierskiego sanktuarium. Kapłani pochodzą ze Starego Bystrego. 

W pięknym drewnianym wnętrzu kaplicy było słychać regionalne kolędy zaśpiewane przez dziewczęta ubrane w stroje regionalne. Zresztą większość parafian przyszła właśnie ubrana po góralsku. 

W parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu pasterka odbyła się pod gołym niebem, a wierni mogli się ogrzać przy kilku ogniskach rozpalonych na placu przy kościele – miejscu nocnej celebry. Duszpasterze odprawiali Mszę Świętą w regionalnych ornatach, służba liturgiczna założyła stroje góralskie. Kolędy wygrywała i śpiewała kapela góralska pod wodzą Marcina Kudasika. W nowotarskie osiedla, które są wokół kościoła rozeszły znane regionalne kolędy, m.in. „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodził”. 

Pasterki Bożonarodzeniowe miały miejsce także w innych miejscach znanych w regionie, m.in. na Kalatówkach, na Wiktorówkach, w Dolinie Chochołowskiej, czy w Gorcach. Szczególna była też wieczorna modlitwa w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Tam w szopce gościła góralska rodzina, trzymająca w dłoniach niedawno narodzone dziecko. 

Pasterkę z kościoła oo. paulinów na Bachledówce w Czerwiennem, miejscu zwanym Podhalańską Jasną Górą transmitowała TVP Polonia.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 lutego

Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!
Dziś w Kościele: Niedziela, VII tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Kpł 19, 1- 2. 17- 18; Ps 103, 1b-4. 8.10.12-13; 1 Kor 3, 16-23; Mt 5, 38-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -