28 września
czwartek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Paryż ma nowego arcybiskupa

Ocena: 5
1073

Papież mianował nowego arcybiskupa Paryża. Został nim abp Laurent Ulrich, dotychczasowy metropolita Lille. Zastąpi on abp. Michela Aupetit, który w grudniu ubiegłego roku został usunięty z urzędu w wyniku medialnej nagonki.

Fot. Vatican Media - Nowy arcybiskup Paryża: abp Laurent Ulrich

Abp Urlich ma 70 lat. Pochodzi z archidiecezji Dijon, gdzie był między innymi odpowiedzialny za diakonów stałych, a następnie wikariuszem generalnym. W 2000 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Chambéry. W 2007 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego Episkopatu Francji. Rok później Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Lille.

Zawołaniem biskupim nowego metropolity Paryża są słowa: "radość wierzenia" (fr. "la joie de croire"). Komentując papieską decyzję w rozmowie z Radiem Watykańskim przyznał, że nigdy nie aspirował do tej funkcji.

To całkowite zaskoczenie. Powiedziałem to od razu nuncjuszowi, że jestem zdziwiony, chciałem dać zrozumienia, że się z tym nie zgadzam. Przyjęcie tej decyzji wiązało się dla mnie z duchową walką, bo mówiłem sobie, że to nie dla mnie, że nie jestem odpowiednim człowiekiem w tej sytuacji, mam już swoje lata, a będzie to już czwarta diecezja, w której będę posługiwał.
Chcę, aby moja posługa arcybiskupa Paryża była przejawem przyjaźni w Chrystusie. Nie wiem, czy mi się to uda. Jestem świadomy mych talentów, jak i słabości. Nie wiem, czy uda mi się być przyjacielem w Chrystusie dla wszystkich, ale takie jest moje pragnienie. Chcę traktować paryżan jako mych przyjaciół. Nigdy nie aspirowałem do tej funkcji. Moją jedyną ambicją jest wypełnianie tego, czego oczekuje ode mnie Kościół.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły - wspomnienie św. Wacława, męczennika
Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter