25 listopada
sobota
Erazma, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Paryskie ŚDM

Ocena: 0
135

„W całych swoich dziejach nasza stolica nie widziała tak licznego zgromadzenia młodzieży” – powiedział 20 lat temu Jacques Chirac. Światowe Dni Młodzieży w Paryżu zgromadziły gości ze 160 krajów, w tym wielu Polaków.

fot. PAP/stf

To była 79. zagraniczna pielgrzymka Jana Pawła II, siódma do Francji, Światowe Dni Młodzieży zaś obchodzono wtedy po raz dwunasty. Przebiegały pod hasłem „Nauczycielu – gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie” (por. J 1, 38-39).

W czwartek 21 sierpnia 1997 r. papież Wojtyła przyleciał do stolicy Francji. „Wiemy teraz, po co inżynier Eiffel zbudował tę wieżę: żeby mogło się pod nią odbyć to wielkie zgromadzenie młodzieży” – żartował jeszcze tego popołudnia. Francja była w szoku. Na placu Wolności i Praw Obywatelskich zebrało się 600 tysięcy młodych ludzi, którzy Jana Pawła II przyjęli z wielkim entuzjazmem i nadzieją. W imieniu młodzieży papieża witali Francuz i Filipińczyk, a Jan Paweł II wymienił każdy ze 160 krajów z osobna.

„Jesteście naśladowcami tych młodych ludzi, którzy z gałązkami oliwnymi w dłoniach szli przed Chrystusem wjeżdżającym do Jerozolimy i wznosili okrzyki na Jego cześć. Dzisiaj wy, młodzi z wszystkich kontynentów, wyznajecie wiarę w Chrystusa, który jednoczy nas w radosnej wspólnocie dialogu i solidarności, i razem zmierzacie ku szczęściu, którym On nas obdarza” – mówił papież.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 34 (620), 20 sierpnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 sierpnia 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły