24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Parafiada

Ocena: 0
529

W dniach 9–14 lipca w Warszawie 700 młodych osób z kilku krajów mogło sprawdzić swoje umiejętności sportowe oraz artystyczne na 34. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży.

fot. Aleksandra Plichta

Tradycyjnie wydarzenie zainaugurowała Msza Święta, która sprawowana była 9 lipca w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. Młodzi przyjechali z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Polski. W 19 zespołach z zagranicy i 27 z kraju reprezentowali swoje szkoły, parafie, kluby sportowe, towarzystwa i organizacje polonijne.

Parafiada, w której biorą udział, to program edukacyjny dla dzieci i młodzieży zainicjowany w 1988 r. przez o. Józefa Jońca, pijara. Opiera się na zasadzie pochodzącej ze starożytnej Grecji, tj. na triadzie stadion – teatr – świątynia. Młodzi, uczestnicząc w warsztatach, konkursach i różnych przeglądach dostępnych podczas tego święta sportu, kultury i wiary, ćwiczą oraz prezentują swoją sprawność fizyczną i intelektualną. Do tego codziennie mają możliwość zadbania o kondycję duchową poprzez obecność na Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu czy modlitwie wspólnotowej.

– Przyjechałem tu z nastawieniem na dobrą zabawę i zwyciężanie. Bardzo podoba mi się wyzwanie, jakie stwarzają zawody. Można tu też dużo osób spotkać i poznać, także z zagranicy. Jestem tu czwarty raz i znam już trochę osób, które tu przyjeżdżają. Po parafiadzie piszemy ze sobą – mówi Kuba, uczestnik ze Zwolenia.

Tegoroczne hasło parafiady brzmiało „Twój głos”, bo to właśnie młodzieży organizatorzy chcieli oddać głos i pole do działania.

– Jest wiele konkurencji i każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy się zmierzyć w tym, w czym akurat jesteśmy dobrzy, i otrzymać za to medal lub nagrodę. To jest bardzo budujące. Ten wyjazd ma też swoją atmosferę, można się zintegrować z osobami z całej Polski i z innych krajów – mówi Bartek, uczestnik z Bukowna.

Na przestrzeni lat wydarzenie zyskało własną dynamikę. Niektórzy najpierw przyjeżdżali na parafiadę jako uczestnicy, później wielu z nich zaczęło pomagać jako wolontariusze. Są i tacy, którzy będąc już dorosłymi, decydują się przyjeżdżać na parafiadę jako opiekunowie grup.

– Kiedy byłam uczestniczką, to było to dla mnie takie tygodniowe oderwanie od codzienności i spędzenie czasu z Bogiem oraz osobami, które właśnie przez parafiadę stały mi się bardzo bliskie. Parafiada pokazała mi Kościół z zupełnie innej strony. Pokazała, że młodzież jest w Kościele i że jest jej naprawdę dużo. Wystarczy trafić w odpowiednie miejsce, żeby tę młodzież spotkać i z nią przeżyć piękne chwile z Bogiem na modlitwie czy też w trakcie zawodów i konkursów wiedzy – tłumaczy Oliwia Mizera, jedna z organizatorek imprezy i wieloletnia uczestniczka.

Niektórzy przyjeżdżający nastawiają się głównie na rywalizację sportową. Chcą wygrać turniej, zdobyć medal, puchar, bo jest to dla nich bardzo satysfakcjonujące. Jednak kiedy biorą udział w zawodach, odkrywają przy okazji różne wydarzenia kulturalne. Do tego dochodzi element formacyjny oraz udział w modlitwach. Te wszystkie elementy sprawiają, że uczestnicy wyjeżdżają z parafiady zachwyceni ogromem przeżyć.

– Część uczestników była już kilka razy na parafiadzie, ale zauważyliśmy, że w tym roku bardzo dużo osób przyjechało pierwszy raz. Zatem klimat parafiady był tworzony od nowa, właśnie przez nie – mówi rzecznik prasowy parafiady o. Jacek Wolan SP.

Poza osobami z Polski na imprezę co roku przyjeżdżają uczestnicy z wielu krajów, w większości są to grupy polonijne. Parafiada stanowi dla nich szansę na spotkanie z językiem polskim na żywo i daje możliwość komunikowania się w tym języku z rówieśnikami.

– Na parafiadzie panuje otwartość na wszystkich. Bez względu na to, z jakiego kraju pochodzimy. Z miłą chęcią z każdym rozmawiamy, przebywamy i spędzamy wspólnie czas. To wręcz takie nasze małe ŚDM – przekonuje Oliwia Mizera.

Tym razem, z uwagi na wojnę na Ukrainie i zamknięte granice, wiele osób nie mogło dotrzeć do Warszawy. Jednak ci, którym udało się przyjechać, bardzo doceniają naszą gościnność i możliwość uczestniczenia w wydarzeniu.

– Przyjechałyśmy tu, żeby być z Bogiem, dobrze spędzić czas i znaleźć nowych przyjaciół. Przyjazd do Polski jest dla nas świętem. Czujemy się tutaj bezpieczniej, chociaż u nas, w obwodzie iwanofrankiwskim, nie ma takich bombardowań czy nalotów, jak w innych częściach ojczyzny – mówi Anastasia, uczestniczka z Bolechowa na Ukrainie.

Sportowcy zgodnie podkreślają, że parafiada jest wydarzeniem, podczas którego zawsze nawiązują wiele nowych znajomości. Po prawie tygodniu zmagań fizyczno-intelektualnych i pogłębieniu relacji z Bogiem wracają do domów, nie mogąc doczekać się kolejnej edycji. Dla wielu z nich wyjazd ten stanowi obowiązkowy punkt wakacji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter