27 marca
środa
Lidii, Ernesta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Parafiada wygrywa

Ocena: 0
1321

Wolontariuszy nie brakuje nigdy, a na przyjazd czeka kolejka chętnych uczestników. Parafiada wychowała już 30 tysięcy młodzieży z Polski i środowisk polonijnych z zagranicy.

fot. arch. parafiady

Z początkiem wakacji warszawska Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego tętni życiem – choć nie studenckim. Na swój teren zaprasza bowiem Parafiadę. Wyrasta miasteczko z gigantycznym namiotem na półtora tysiąca uczestników, z punktami medycznymi i informacyjnymi, kawiarnią i – namiotem adoracji Najświętszego Sakramentu. W tym roku stanął dodatkowy namiot: wystawy pamiątek związanych z poprzednimi parafiadami i z o. Józefem Jońcem SchP, inicjatorem Parafiady, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Akademiki SGGW zasiedla na tydzień młodzież z Polski i zagranicy, w tym roku z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Niemiec. Na czas sportowych zmagań w niektórych dyscyplinach zawodnicy przemieszczają się na drugi koniec miasta, do obiektów Akademii Wychowania Fizycznego.

Parafiada, autorski program zakonu pijarów, zbudowana na bazie starożytnej greckiej triady: stadion-teatr-świątynia, ma konstrukcję doskonałą, bo pomyślana została dla kształtowania duszy, umysłu i ciała. Rozwinęła się w całoroczny program pracy z młodzieżą, na który składają się parafiady regionalne, cykle edukacyjne i liczne wydarzenia. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie, odbywająca się co roku w wakacje, jest zwieńczeniem całorocznej pracy. Przyjeżdżają tu najlepsi uczestnicy programów regionalnych, którzy spędzają w Polsce także dwutygodniowe obozy.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (667), 22 lipca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 sierpnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -