11 grudnia
środa
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Parafia wielkich Polaków

Ocena: 0
579

Parafia Ofiarowania Pańskiego na warszawskim Ursynowie nieprzypadkowo na datę wprowadzenia relikwii 34 świętych i błogosławionych wybrała dzień przed narodowym Świętem Niepodległości.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

Wydarzenie zgromadziło tłumy parafian. Parafia wzbogaciła się o relikwie postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Relikwiarz w kształcie ryngrafu zaprojektował Tomasz Morek. Przedstawia on Matkę Bożą Częstochowską na tle orła w koronie, wokół zaś umieszczono 34 kapsuły z relikwiami. Wśród nich są główni patroni Polski: św. Wojciech, św. Stanisław i św. Jan Paweł II. Jest także ks. Jerzy Popiełuszko, abp Zygmunt Szczęsny Feliński, Brat Albert Chmielowski, m. Bernardyna Jabłońska, Edmund Bojanowski, ks. Ignacy Kłopotowski, s. Faustyna Kowalska, bł. Michał Sopoćko, abp Józef Pelczar, ks. Zygmunt Gorazdowski, ks. Edward Detkens, ks. Józef Stanek, m. Marcelina Darowska, s. Maria Karłowska, o. Rafał Kalinowski, o. Honorat Koźmiński, s. Urszula Ledóchowska. Jedna z kapsuł, przeznaczona na relikwie kard. Stefana Wyszyńskiego, wkrótce błogosławionego, jest jeszcze pusta.

Ks. prałat Edward Nowakowski, miejscowy proboszcz, zauważył, że wszyscy z nich byli świadkami wiary i Bożej miłości w czasach szczególnie trudnych: w latach zaborów, wojennej zawieruchy czy wreszcie po wojnie, kiedy Polska nadal funkcjonowała w stanie zniewolenia. Oni zaś prowadzili do Polski wolnej i niepodległej, bo wolna i niepodległa żyła w ich sercach.

– Dzisiaj cieszymy się, że ci święci i błogosławieni przychodzą, aby opiekować się nami i wspierać w wierze, w drodze do Boga. Wierzymy, że żyją w Jego obecności, więc droga, którą wskazują, jest godną drogą do nieba – podkreślił ks. Nowakowski.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 47 (736), 24 listopada 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 10 grudnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 grudnia

Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów, rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, II tydzień Adwentu,
wspomnienie NMP Loretańskiej
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 40, 1-11; Ps 96; Mt 18, 12-14
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -