19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Parafia wielkich Polaków

Ocena: 0
2359

Parafia Ofiarowania Pańskiego na warszawskim Ursynowie nieprzypadkowo na datę wprowadzenia relikwii 34 świętych i błogosławionych wybrała dzień przed narodowym Świętem Niepodległości.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

Wydarzenie zgromadziło tłumy parafian. Parafia wzbogaciła się o relikwie postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Relikwiarz w kształcie ryngrafu zaprojektował Tomasz Morek. Przedstawia on Matkę Bożą Częstochowską na tle orła w koronie, wokół zaś umieszczono 34 kapsuły z relikwiami. Wśród nich są główni patroni Polski: św. Wojciech, św. Stanisław i św. Jan Paweł II. Jest także ks. Jerzy Popiełuszko, abp Zygmunt Szczęsny Feliński, Brat Albert Chmielowski, m. Bernardyna Jabłońska, Edmund Bojanowski, ks. Ignacy Kłopotowski, s. Faustyna Kowalska, bł. Michał Sopoćko, abp Józef Pelczar, ks. Zygmunt Gorazdowski, ks. Edward Detkens, ks. Józef Stanek, m. Marcelina Darowska, s. Maria Karłowska, o. Rafał Kalinowski, o. Honorat Koźmiński, s. Urszula Ledóchowska. Jedna z kapsuł, przeznaczona na relikwie kard. Stefana Wyszyńskiego, wkrótce błogosławionego, jest jeszcze pusta.

Ks. prałat Edward Nowakowski, miejscowy proboszcz, zauważył, że wszyscy z nich byli świadkami wiary i Bożej miłości w czasach szczególnie trudnych: w latach zaborów, wojennej zawieruchy czy wreszcie po wojnie, kiedy Polska nadal funkcjonowała w stanie zniewolenia. Oni zaś prowadzili do Polski wolnej i niepodległej, bo wolna i niepodległa żyła w ich sercach.

– Dzisiaj cieszymy się, że ci święci i błogosławieni przychodzą, aby opiekować się nami i wspierać w wierze, w drodze do Boga. Wierzymy, że żyją w Jego obecności, więc droga, którą wskazują, jest godną drogą do nieba – podkreślił ks. Nowakowski.

Przewodniczący uroczystościom kard. Kazimierz Nycz zauważył, że Opatrzność Bożą można pokazać najpełniej i najdobitniej właśnie poprzez świętych, również tych działających dziś. Dodał, że naszym obowiązkiem jest obrona wolności, także tej wewnętrznej – zagrożonej dzisiaj w każdym z nas przez podsuwane współczesnemu człowiekowi różnych poprawności. W homilii kilkakrotnie przytaczał słowa św. Urszuli Ledóchowskiej, wielkiej promotorki polskości: „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy”.

Relikwie świętych to nie jedyny akcent pielęgnowania w parafii na Ursynowie patriotyzmu. Przed rokiem w kościele odsłonięto i poświęcono fresk upamiętniający 34 świętych i błogosławionych Polaków. – Oni swoim życiem pokazali, że Polska zawsze będzie istniała, bo żyje w sercach swoich dzieci – powiedział ks. Nowakowski.

Na pytanie o rolę świętych w życiu parafii i tak dużą liczbę relikwii, proboszcz podkreśla trwający od wielu lat w parafii kult świętych. – Ci święci są dla parafian autorytetem i wzorem. Choć dzisiejsze czasy są trudne, to nieustannie musimy wracać do Ewangelii i nią żyć tak jak oni. Mówili i mówią nieustannie o Bogu. Nigdy nie przesłaniali Chrystusa, lecz nieustannie wskazywali na Niego, na Boga. Dziś możemy odwoływać się do nich i ich naśladować. Z nich możemy czerpać siłę, aby mówić o Bogu i Jego miłości. Oprócz wprowadzonych relikwii w parafii mamy jeszcze kilkoro innych świętych, do których parafianie chętnie przychodzą i im powierzają swoje sprawy – mówi ks. Nowakowski.

W modlitwę chętnie włączają się wszystkie grupy wiekowe, a parafia liczy 18 tys. wiernych. Nie tylko dla nich przygotowano 34 spotkania o 34 świętych i błogosławionych. W ciągu najbliższego roku księża oraz zakonnicy opowiedzą po kolei o charyzmacie każdego świętego i dziele, jakie zbudował. Najbliższe spotkanie odbędzie się już w grudniu.

Kościół Ofiarowania Pańskiego został wzniesiony przed 30 laty, w stylu nawiązującym do neoromańskiego. Na tle zwyczajnej, nowoczesnej zabudowy osiedli wyróżnia się ponadczasowym pięknem. Świątynia została konsekrowana 1 czerwca 2003 r. Do najstarszych parafialnych inicjatyw należy wspólnota Żywego Różańca, istniejąca od 1984 r., czyli od daty powstania parafii. W 1999 r. zapadła decyzja o utworzeniu kaplicy Matki Bożej Lujańskiej, a 25 czerwca 2000 r. odbyła się uroczystość intronizacji figury Matki Bożej z Lujan.

Wybitni Polacy, którzy swoją postawą życiową i działaniem przyczynili się do odzyskania niepodległości, będą teraz tutaj drogowskazem do Boga – zapewne nie tylko dla parafian.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter