20 lipca
piątek
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież zachęcił Polaków do wdzięczności

Ocena: 0
774

Do dziękowania Panu za dar wiary i Jego miłość wezwał papież Franciszek polskich pielgrzymów podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

2016-04-20 12:21
st (KAI) / Watykan, mz
fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Oto słowa Franciszka skierowane do Polaków:

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, bądźmy wdzięczni za dar wiary, dziękujmy Panu za Jego miłość! Pozwólmy, aby miłość Chrystusa rozlała się w nas: z tej miłości uczeń czerpie i na niej się opiera. Tą miłością każdy może się karmić i posilać. W ten sposób, we wdzięcznej miłości, którą z kolei przelewamy na naszych braci, w naszych domach, w rodzinie, w społeczeństwie przekazywane jest wszystkim miłosierdzie Pana. Niech Bóg wam błogosławi!

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry,

Dzisiaj zatrzymujemy się na wydarzeniu, jakie miało miejsce w domu faryzeusza imieniem Szymon. Podczas posiłku, na który zaprosił Jezusa do swego domu, weszła pewna kobieta, którą wszyscy w mieście znali jako grzesznicę. Bez słowa, stanąwszy u stóp Jezusa, wybuchła płaczem. Jej łzy obmyły stopy Jezusa, a ona osuszyła je własnymi włosami, potem je ucałowała i namaściła wonnym olejkiem, który przyniosła ze sobą.

Faryzeusz nie pojmuje, że Jezus na to pozwala. Uważa, że jako prorok trzymać grzeszników z dala od siebie, aby Go nie splamili. Jezus, postawiony między faryzeuszem a grzeszną kobietą, stanął po stronie tej ostatniej. Wolny od uprzedzeń pozwala, by doszło ono do głosu miłosierdzie. Kładzie kres izolacji, na którą skazywał ją bezlitosny wyrok faryzeusza i jego współobywateli: „Twoje grzechy są odpuszczone” (w. 48). Zatem kobieta może teraz iść „w pokoju”. Pan widział szczerość jej wiary i jej nawrócenia; zatem wobec wszystkich głosi: „Twoja wiara cię ocaliła” (w. 50).

Słowo Boże uczy nas odróżniania między grzechem a grzesznikiem: z grzechem nie można iść na kompromis, a grzesznicy - czyli my wszyscy! - jesteśmy jak chorzy i potrzebujemy, aby podszedł do nas Boski lekarz, odwiedził nas i dotknął. Abyśmy mogli być uleczeni, musimy przyznać, że potrzebujemy lekarza i lekarstwa miłosierdzia, które jest zdolne przemieniać serca.


W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi: pielgrzymi z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku (diec. toruńska), parafii św. Mikołaja z Lisowa (diec.kielecka); parafii Wniebowzięcia NMP z Dulska (diec. płocka); parafii Św. Rodziny oraz Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu; parafii Najświętszego Serca Jezusowego ze Skarżyska Kamiennej ; parafii Wszystkich Świętych z Tarnowa Podgórnego (arch. Poznańska); parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z Pszczyny; parafii św. Klemensa z Rusocina (diec. opolska); parafii św. Anny z Szewc (arch. Katowicka), parafii Nawiedzenia NMP w Ratajach (diec. kielecka), parafia NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej; Grupa Osób niewidomych wraz z opiekunami z Kielc; Grupa Pielgrzymkowa z diecezji Zamojsko-lubaczowskiej; Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy z Krakowa; Pielgrzymka Zespołu Szkół Zakonu Pijarów z Poznania; Związek Zawodowy Kontra 15 przy Kopalni Węgla Kamiennego Knurów-Szczygłowice.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI