30 listopada
poniedziałek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież wzywa do modlitwy za płonącą Amazonię

Ocena: 0
876

Ojciec Święty wyraził zaniepokojenie ogromnymi pożarami, jakie wybuchły w Amazonii. Wezwał do modlitwy o to, by przy zaangażowaniu wszystkich mogły one zostać jak najszybciej ugaszone. Na zakończenie spotkania z wiernymi na „Anioł Pański” Franciszek przypomniał, że puszcza amazońska stanowi życiodajne płuco naszej planety. W istocie odpowiada za wytwarzanie 20 proc. tlenu dla świata.

PAP/EPA/Victor Moriyama / Greenpeace Brazil HANDOUT

Rozmiar tragedii jest ogromny. Szacuje się, że w Brazylii lasy Amazonii płoną w najszybszym tempie od czasu, gdy centrum badań kosmicznych tego kraju rozpoczęło monitorowanie w 2013 roku. W wyniku pożarów co minutę znika obszar puszczy równy wielkości boiska piłkarskiego. Skalę zadymienia widać aż z kosmosu. Rozległość pożarów w lasach Amazonii wzrosła o 80 proc., w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W obliczu dokonującej się tragedii i wielu innych przestępczych akcji niszczących Amazonię brazylijski episkopat opublikował oficjalną notę pt. „Podnieść głos dla Amazonii!”. Biskupi przypominają, że nadszedł najwyższy czas, aby wszyscy uświadomili sobie odpowiedzialność za ochronę naturalnego środowiska, zgodnie z nauczaniem Papieża Franciszka, który w encyklice „Laudato sì” wzywa do zastosowania integralnych parametrów ekologii w trosce o nasz wspólny dom, jakim jest Ziemia. Także prezydent Brazylii podjął odpowiednie kroki w walce z przestępczymi praktykami niszczenia „płuc świata”.

Najwyższy czas, aby rządy krajów amazońskich, a w szczególności Brazylii, podjęły poważne środki, aby całemu temu regionowi zapewnić równowagę ekologiczną – przypominają biskupi Brazylii. „Podnieść głos!”, jak profetyczne słowa Franciszka proszącego wszystkich zajmujących odpowiedzialne stanowiska w życiu ekonomicznym, politycznym i społecznym. „Bądźmy strażnikami stworzenia!” – podkreślają biskupi w nocie skierowanej do całego narodu. Koniecznym jest abyśmy promowali i zachowali życie w Amazonii i w innych regionach Brazylii. W dialogu i świadomym zrozumieniu niech się „podniesie głos!” – apelują biskupi.

Prezydent państwa Jair Bolsonaro podpisał upoważnienie, zgodne z ustawą zapewniającą prawo i porządek (GLO), aby zaangażować siły zbrojne do zwalczania kryminalnych przyczyn pożarów Amazonii. Według brazylijskiego prawa każdy gubernator winien skierować do rządu apel o udzielenie wsparcia sił zbrojnych. Jak zapewnił prezydent, jeżeli zajdzie potrzeba, to do ochrony i zabezpieczenia Amazonii zostaną przerzucone siły wojskowe z innych regionów kraju.

  

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Poniedziałek, I Tydzień Adwentu
+ Święto św. Andrzeja, apostoła
Pójdźcie za Mną,
a uczynię was rybakami ludzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 49,1-6 / Rz 10,9-18; Ps 19,2-5b; Mt 4,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter