11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież w Iraku

Ocena: 0
206

Dzisiaj o godz. 7.30 Papież Franciszek wyruszył do Iraku, w swoją 33. podróż apostolską. Przed wyjazdem na lotnisko spotkał się na z dwunastoma osobami, przyjętymi przez Wspólnotę św. Idziego oraz stowarzyszenie Auxilium.

fot.PAP/EPA

W tym gronie byli także migranci z Iraku, którzy w ostatnich latach trafili do Włoch. Grupie towarzyszył jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.Tradycyjnie w przeddzień rozpoczęcia wizyty apostolskiej Ojciec Święty odwiedził Bazylikę Matki Bożej Większej, gdzie zatrzymał się przez ikoną Salus Populi Romani zawierzając jej wstawiennictwu swoją podróż do Iraku.

W związku z pielgrzymką Franciszka, specjalne przesłanie skierował do niego prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella, który napisał m.in., że wizyta jest realizacją pragnienia św. Jana Pawła II. Obecność Papieża stanowi dla umęczonych wspólnot chrześcijańskich tego kraju oraz całego regionu konkretne świadectwo bliskości i ojcowskiej troski. Prezydent Włoch dodał, że podróż nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ jest wyrazem kontynuacji drogi podjętej w Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wytyczonej przez Deklarację o braterstwie ludzkim dla pokoju światowego i współistnienia. W trakcie podróży do Bagdadu Ojciec Święty przesłał telegramy przywódcom państw, nad którymi przelatywał papieski samolot. Za ich pośrednictwem życzył Włochom, Grekom, Cypryjczykom, Palestyńczykom, Izraelczykom oraz Jordańczykom, aby Bóg obdarzył ich błogosławieństwem jedności, pokoju i pomyślności.

Franciszek przybył do Iraku. O godz. 13.56 (11.56 czasu polskiego) Airbus 330 "Giotto" włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wylądował na lotnisku w Bagdadzie, stolicy Iraku. W czasie swojej 33. podróży zagranicznej papież w dniach 5-8 marca odwiedzi Bagdad, Nadżaf, Irbil, Mosul, Karakosz i Ur, skąd pochodził biblijny Abraham, do którego dziedzictwa przyznają się judaizm, chrześcijaństwo i islam.

Ojciec Święty jest pierwszym papieżem odwiedzającym Irak i będzie to jego 33. zagraniczna podróż apostolska, a pierwsza od czasu wybuchu rok temu pandemii koronawirusa. Hasłem wizyty są słowa: "Wszyscy braćmi jesteście" (Mt 23,8). Irak jest też 10 krajem muzułmańskim, który odwiedzi Franciszek od początku swojego pontyfikatu w 2013 r. Liczbę irackich chrześcijan różnych denominacji szacuje się na ok. 300 tys.

U stóp schodów do samolotu Franciszka powitał premier irackiego rządu, Mustafa al-Kazimi. Dwoje dzieci w tradycyjnych strojach ofiarowało mu kwiaty. Podczas powitania nie było oficjalnych wystąpień. Zaprezentowano delegacje. Wśród witających byli m. in. chaldejski patriarcha Babilonii kard. Louis Raphael Sako, łaciński arcybiskup Bagdadu, Jean Beniamin Sleiman OCD, arcybiskup syryjsko-katolickiej diecezji Bagdadu, Yousif Abba oraz o. Nersès (Joseph) Zabbara, administrator apostolski archieparchii (archidiecezji) Bagdadu Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego.

Gwardia honorowa oddała wojskowe honory. Po krótkiej ceremonii premier i papież udali się do salonu VIP na lotnisku na krótką rozmowę. Po wejściu papieża powitały śpiewy i muzyka młodych Irakijczyków ubranych w ludowe stroje z flagami Watykanu i Iraku w dłoniach. Papieżowi w pielgrzymce papieżowi towarzyszą m.in. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin i prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri.

Z lotniska papież i towarzysząca mu delegacja udali się do Pałacu Prezydenckiego w Bagdadzie, gdzie odbędzie się oficjalna ceremonia powitania. Tam też Ojciec Święty złoży wizytę kurtuazyjną prezydentowi Barhamowi Ahmad Salihowi oraz spotka się z ok. 150 przedstawicielami irackiego społeczeństwa, a także z korpusem dyplomatycznym. Pierwszego dnia papieskiej wizyty w Iraku przewidziano też spotkanie z duchowieństwem, zakonnikami, seminarzystami i katechetami w katedrze Matki Bożej Zbawienia obrządku syrokatolickiego w Bagdadzie.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter