22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: wszystko rodzi się z łaski Boga, który pociąga nas ku sobie

Ocena: 0
614

„Powinniśmy odpowiedzieć Panu w podobny sposób, jak uczynili to Mędrcy ze Wschodu: podjąć wspólną drogę” - powiedział papież podczas spotkania z delegacją ekumeniczną z Finlandii, którą przyjął na audiencji. Franciszek odniósł się do tematu tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan wskazującego na Mędrców ze Wschodu, którzy pod długiej podróży znaleźli Jezusa i oddali Mu pokłon. Mogli tego dokonać, ponieważ sami byli przez Niego odszukani i pociągnięci Jego łaską.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że ten, kto został poruszony łaską Boga nie może zamknąć się w sobie, ale zawsze powinien być w drodze, pobudzany do podążania naprzód wspólnie z innymi. Franciszek zaznaczył, że tak właśnie powinni pielgrzymować chrześcijanie oświecani przez Boga, który rozprasza ciemności podziałów i kieruje ich ku pełnej jedności.

Jesteśmy w drodze jako bracia ku coraz pełniejszej komunii.

– zaznaczył papież. Świat potrzebuje Bożego światła, które rozbłyska jedynie w miłości, wspólnocie i braterstwie.

Istnieją etapy drogi, które są łatwiejsze i na których powinniśmy szybko i pilnie podążać naprzód. Myślę na przykład o tak wielu działaniach charytatywnych, które przybliżają nas do Pana obecnego w ubogich i potrzebujących, a jednocześnie jednoczą nas między sobą. Czasami jednak droga jest bardziej uciążliwa, a w obliczu celów, które wciąż wydają się odległe i trudne do osiągnięcia, może wzrosnąć zmęczenie i pojawić się pokusa zniechęcenia. W tym przypadku pamiętajmy, że jesteśmy na naszej drodze nie jako posiadacze, ale jako poszukujący Boga. Dlatego musimy iść naprzód z pokorną cierpliwością i zawsze razem, aby się wzajemnie wspierać, bo tego pragnie Chrystus. Pomagajmy sobie nawzajem, gdy widzimy, że drugi człowiek jest w potrzebie.

– podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty zaznaczył, że w 2025 roku będzie obchodzona 1700. rocznica Soboru Nicejskiego. Trynitarne i chrystologiczne wyznanie wiary tego Soboru, który uznał Jezusa jako „Boga prawdziwego z Boga prawdziwego”, „współistotnego Ojcu” jednoczy wszystkich ochrzczonych. Papież zachęcił, aby w perspektywie tego wydarzenia odnowić zapał we wspólnym podążaniu drogą Chrystusa, drogą, którą jest On sam.

Franciszek przypomniał również, że w 2030 roku minie 500 lat do tzw. Konfesji Augsburskiej. W czasie, kiedy chrześcijanie decydowali o podjęciu różnych dróg, zawarte tam wyznanie wiary stanowiło próbę utrzymania jedności. Nie powstrzymało ono podziałów, ale to wspomnienie może być sprzyjającą okazją, aby potwierdzić i wzmocnić dążenie do pełnej komunii oraz stać się bardziej uległymi wobec woli Bożej.

Na zakończenie spotkania papież raz jeszcze zachęcił do odważnego i konkretnego wspólnego podążania drogą w poszukiwaniu Boga.

Przeczytaj także: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-27 stycznia)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lipca

Poniedziałek, XVI Tydzień zwykły
święto św. Marii Magdaleny
Mario, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 20,1.11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter