28 stycznia
sobota
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież wstrząśnięty napadem na modlących się chrześcijan w Nigerii

Ocena: 0
4982

Przebywający w Rzymie nigeryjscy biskupi opowiedzieli Franciszkowi o niedawnym ataku na kościół. Zginęło 14 modlących się wiernych i 2 kapłanów. Istnieją obawy, że za zamachem stoją islamiści. Jeśli się tego nie powstrzyma, staniemy się drugą Rwandą – ostrzega abp Kaigama.

fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Obawiamy się, że za ostatnimi atakami na chrześcijan stoją islamscy fundamentaliści, że to wszystko jest jakoś związane z Boko Haram – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Ignatius Kaigama metropolita Jos w centralnej Nigerii. Odniósł się on do dramatycznego wydarzenia sprzed trzech dni, kiedy to kościoła w Mbalom wtargnęli uzbrojeni mężczyźni i zaczęli strzelać do modlących się tam ludzi. Zginęło dwóch kapłanów i szesnastu wiernych. Zamachowcami byli najprawdopodobniej przedstawiciele plemienia Fulani. Zdaniem abp. Kaigamy istnieją jednak obawy, że nie działali oni we własnym imieniu. Ten muzułmański lud coraz głębiej jest bowiem infiltrowany przez radykalnych islamistów.

Swoimi obawami nigeryjscy biskupi podzielili się z Papieżem. Wczoraj Franciszek przyjął pierwszą grupę tego episkopatu, który odbywa wizytę ad limina. Jak mówi abp Kaigama, Ojciec Święty jest głęboko poruszony cierpieniem chrześcijan w tym kraju.


– Papież już w pierwszych słowach wyraził nam swoje współczucie – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Kaigama. – Chciał nas pocieszyć. Było widać, że wszystko to jest mu bardzo bliskie. Miał udział w naszym bólu z powodu tego zdarzenia. Chciał nas pokrzepić w tej trudnej sytuacji. Podziękował nam za nasze świadectwo wiary, które dajemy właśnie tam w Nigerii. Ostatnie wydarzenia zasmucają nas, ale nie napełniają lękiem. Zamordowano ludzi, którzy się modlili. Jest to niesłychana zbrodnia. Wiele już było zabójstw i zbrodni w Nigerii, ale nigdy w ten sposób, by strzelać do ludzi na modlitwie, do księży. Jest to bardzo poważne.

Abp Kaigama podkreślił, że sytuacja w Nigerii jest bardzo niebezpieczna, świat tymczasem nie zwraca na to uwagi. Jeśli teraz nie podejmie się odpowiednich kroków, istnieje ryzyko, że nasz region stanie się drugą Rwandą. Ludobójstwo w 1994 r. rozpoczęło się w podobny sposób – uważa nigeryjski arcybiskup.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Sobota, III tydzień zwykły - wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter