22 września
niedziela
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież wśród szejków

Ocena: 0
1326

To szczególna pielgrzymka. Na zaproszenie następcy tronu szejka Muhammada bin Zajida Al Nahajjana w dniach 3-5 lutego Franciszek odwiedzi Abu Zabi.

fot. Beata Kozakiewicz

Ojciec Święty weźmie tam udział w międzynarodowym spotkaniu międzyreligijnym na temat międzyludzkiego braterstwa. Przyjedzie do kraju, w którym islam jest religią oficjalną, a rząd subsydiuje niemal wszystkie meczety, zatrudnia też wszystkich imamów. Ale Abu Zabi – największy spośród Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) – ma na swoim terytorium kościoły katolickie, bo żyje tu spora rzesza katolików – przybyszów z innych krajów.

Zaledwie 12 proc. spośród 9,6 mln mieszkańców to miejscowi Arabowie. Zdecydowana większość to imigranci, przybyli tu za pracą. Najwięcej, bo aż 28 proc., to Hindusi; 15 proc. pochodzi z różnych krajów europejskich, a po ok. 10 proc. z Pakistanu i Bangladeszu. Rozwój ZEA najlepiej widać po historii samego miasta Abu Zabi. W 1965 r. żyło tu zaledwie 25 tys. mieszkańców. Potem, po odkryciu złóż ropy naftowej, nastąpił prawdziwy boom. W 1965 r. miasto liczyło 100 tys. ludzi, w 1980 r. już blisko ćwierć miliona, w 2003 r. – 552 tys., a niedawno ich liczba przekroczyła 1,2 mln. Jest to zarazem 67. najdroższe miasto świata. W ZEA wyprzedza je tylko nieodległy Dubaj.

Do takiego kraju po raz pierwszy w historii przybywa papież. Mottem podróży będą słowa: „Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju”, zaczerpnięte z modlitwy św. Franciszka z Asyżu, którego imię Ojciec Święty przyjął. Motto „wyraża modlitwę” o to, by wizyta papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich „szerzyła pokój Boży w sercach wszystkich ludzi dobrej woli”. Logo podróży przedstawia gołębicę niosącą gałązkę oliwną. Gołąbka – w barwach flagi watykańskiej – jest biała, obramowana na żółto. Wpisane są w nią barwy flagi Zjednoczonych Emiratów Arabskich, symbolizując wizytę papieża w tym kraju jako zwiastuna pokoju.

 

Kościół na piasku

Szacuje się, że w ZEA 7 proc. ludności kraju to katolicy; wszystkich chrześcijan jest łącznie 13 proc. To pracownicy zagraniczni – przybysze z Filipin, Indii, Ameryki Łacińskiej, Libanu oraz różnych krajów europejskich. Znaczna część przybyszów z zagranicy, np. z Pakistanu i Bangladeszu, to muzułmanie. Podporządkowani są Apostolskiemu Wikariatowi Arabii Południowej, obejmującego swym zasięgiem także Jemen i Oman.

Wikariat ma długą historię. Wcześniej wierni z tych terenów należeli do wikariatu Egiptu i Arabii. W 1840 r. papież Grzegorz XVI erygował prefekturę apostolską Dżuddy (miasto na zachodzie Arabii Saudyjskiej), już w 1941 r. przeniesioną do Adenu, a w 1888 r. podniesioną do rangi wikariatu apostolskiego. W 1889 r. zmieniła ona nazwę na Wikariat Apostolski Arabii, a w 2011 r., po odłączeniu terytorium Kuwejtu, na Wikariat Arabii Południowej. Natomiast w 1973 r. siedzibę przeniesiono z Adenu do Abu Zabi, do tamtejszego kościoła – obecnie katedry – św. Józefa, którą opiekują się kapucyni z Florencji.

Tak najnowszą historię katolików w ZEA opisuje pismo „The National”: „Abu Zabi, 1960. Czuje się wiatr zmian. Dwa lata wcześniej zostały tu odkryte złoża ropy, a do Abu Zabi przybywają biznesmeni, przedstawiciele firm naftowych, podróżujący handlowcy i liczni inni. Wielu było chrześcijanami, nie tylko z Zachodu, ale także z takich krajów jak Indie. Było to miejsce, w którym przez stulecia islam dominował nad chrześcijaństwem. Jednak od samego początku było jasne, że nowo przybyli będą mieli zagwarantowaną wolność wyznania. W tym samym roku ksiądz przybyły z Bahrajnu odprawił w prywatnym domu w Abu Zabi pierwszą mszę katolicką. (…) W następnych latach msze odprawiane były także dla katolików na wyspie Das i w obozach poszukiwawczo-wydobywczych w Tarif (…). Ale było jasne, że potrzeba czegoś bardziej stałego. Rozpoczęły się dyskusje, a szejk Shakhbut, władca Abu Zabi, zgodził się przekazać ziemię na budowę kościoła. W 1965 r. została poświęcona katedra św. Józefa. W uroczystości uczestniczył sam szejk. Ówczesna fotografia ukazuje budowlę, nad którą wznosi się krzyż, a wokół sam piasek. Dziś w pobliżu stoją dwa ogromne wieżowce Nation Towers”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 IX

„Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!”

Dziś w Kościele: niedziela XXV tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Maurycego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Am 8, 4-7, Ps 113, 1 Tm 2, 1-8, Łk 16, 1-13
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - mimo zakończonych wakacji nie skończyły się rozpoczęte przez nas cykle filmów ze zbiorów SalveNet. Codziennie po godz. 10 prezentujemy kolejny. Zapraszamy!

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -