24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież wezwał do podjęcia trudu integralnego wychowywania

Ocena: 0
714

„Chcemy wyrazić naszą bliskość i wdzięczność wszystkim nauczycielom, a jednocześnie podkreślić nasze żywe zainteresowanie edukacją” - powiedział papież podczas spotkania z przedstawicielami różnych religii w ustanowionym przez UNESCO Światowym Dniu Nauczyciela.

Fot. VaticanMedia

Papież nawiązał do podjętej dwa lata temu inicjatywy Globalnego Paktu Edukacyjnego. Zaapelował wtedy o przemyślenie całego procesu wychowania tak, by prowadził do budowania powszechnej solidarności i gościnnego społeczeństwa.

Globalny Pakt Edukacyjny proponuje edukację bardziej otwartą i integrującą, zdolną do cierpliwego słuchania, konstruktywnego dialogu oraz wzajemnego zrozumienia. Pakiet jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia szerokiego przymierza edukacyjnego, w celu kształtowania osób dojrzałych, zdolnych do budowania braterskich relacji oraz przezwyciężania podziałów i przeciwieństw. Wychowaniu powinna przyświecać zasada poznania samego siebie, drugiego człowieka, stworzonego świata oraz Pana Boga. Nie można – zdaniem Papieża – ukrywać przed nowymi pokoleniami prawd, które nadają sens życiu. Religie pozostają w ścisłym związku z edukacją oraz powinny, dzięki mądrości i humanizmowi jakie niosą w sobie, przyczyniać się do wzrostu braterstwa w świecie.

Jeśli w przeszłości różnice stawiały nas w opozycji do siebie, to dzisiaj widzimy w nich bogactwo różnych dróg, aby dotrzeć do Boga i wychować nowe pokolenia do pokojowego współistnienia we wzajemnym szacunku

– podkreślił Franciszek.

Dlatego wychowanie zobowiązuje nas, abyśmy nigdy nie używali imienia Boga do usprawiedliwiania przemocy i nienawiści wobec innych tradycji religijnych, abyśmy potępiali wszelkie formy fanatyzmu i fundamentalizmu oraz abyśmy bronili prawa każdej osoby do decydowania i działania zgodnie z własnym sumieniem.

Ojciec Święty zaznaczył, że edukacja angażuje nas do przyjęcia drugiego takim, jaki jest, a nie jakim chcemy, aby był, bez osądzania i potępiania. Edukacja powinna także prowadzić do zrozumienia, że godność mężczyzny i kobiety jest taka sama. Nie ma zatem usprawiedliwienia dla dyskryminacji ze względu na płeć.

Jeśli w przeszłości tolerowaliśmy eksploatację i grabież naszego wspólnego domu, to dziś, bardziej świadomi naszej roli jako stróżów świata stworzonego, powierzonego nam przez Boga, chcemy być głosem przyrody wołającej o swe przetrwanie i wychowywać nas samych oraz nowe pokolenia do bardziej wstrzemięźliwego i ekologicznie zrównoważonego stylu życia. Zatem wychowanie zobowiązuje nas do miłowania naszej matki ziemi oraz unikania marnowania żywności i zasobów, jak również do większego dzielenia się dobrami, które Bóg dał nam dla życia wszystkich. Przychodzi mi na myśl to, co mówił pewien mędrzec, który nie był katolikiem: "Bóg przebacza zawsze. My czasami przebaczamy, a czasami nie. Natura nie przebacza nigdy".

– zaznaczył Ojciec Święty. Na zakończenie zachęcił, aby wszystkie tradycje religijne zaangażowane od poziomu alfabetyzacji po szkolnictwo wyższe wzmocniły swoją misję na rzecz edukacji integralnej, całego człowieka, czyli głowy, rąk, serca i duszy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter