24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież w Tallinie: pamiętajcie o tych, którzy walczyli o wolność

Ocena: 0
1658

Papież Franciszek, który we wtorek rozpoczął wizytę w Estonii, w przemówieniu do władz w Tallinie mówił, że w kraju tym jest "wysoki poziom wolności prasy, demokracji i wolności politycznej”. Apelował o pielęgnowanie pamięci o tych, którzy wywalczyli wolność.

fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W ostatnim dniu podróży po krajach bałtyckich papież Franciszek przybył we wtorek rano do Estonii. Na lotnisku w stolicy tego kraju Tallinie papieża powitała prezydent Kersti Kaljulaid. Wspólnota katolicka w Estonii liczy 5 tysięcy osób.

Papież przyleciał do Tallina ze stolicy Litwy, Wilna, gdzie spędził większość swej czterodniowej podróży; odwiedził też Łotwę. Pielgrzymka odbywa się 25 lat po wizycie św. Jana Pawła II. Na wileńskim lotnisku Franciszka pożegnała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

„Od wieków te ziemie nazywane są Krainą Maryi, Maarjamaa. Imię to należy nie tylko do waszej historii, ale jest częścią waszej kultury” - powiedział papież w czasie oficjalnej uroczystości przed Pałacem Prezydenckim w Tallinie. 

W roku obchodów stulecia niepodległości Estonii przywołał jej dzieje, mówiąc: „Wasz naród musiał w różnych okresach historii znosić trudne chwile cierpienia i ucisku. Była to walka o wolność i niezależność, zawsze kwestionowane lub zagrożone”.

„W ciągu ostatnich nieco ponad 25 lat, w czasie których pełnoprawnie weszliście ponownie do rodziny narodów, społeczeństwo estońskie uczyniło gigantyczny krok, a wasz kraj, choć niewielki, jest jednym z pierwszych pod względem rozwoju społecznego i potencjału innowacyjnego” - zauważył.

Franciszek odnotował „wysoki poziom wolności prasy, demokracji i wolności politycznej” w Estonii, a także zacieśnienie więzi współpracy i przyjaźni między tym krajem a różnymi innymi państwami. 

Papież apelował też o pielęgnowanie pamięci o pokoleniach, które walczyły, aby „uczynić wolność możliwą”. 

Przestrzegał przed pokładaniem całego zaufania w postępie technologicznym jako jedynej możliwej drodze rozwoju. Jak zauważył, może to spowodować utratę zdolności do tworzenia „więzi międzyludzkich, międzypokoleniowych i międzykulturowych”.

Franciszek powiedział także władzom, że członkowie poszczególnych wspólnot powinni czuć się „jak u siebie w domu”.

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid powiedziała w przemówieniu powitalnym skierowanym do papieża, że Deklaracja Niepodległości z 24 lutego 1918 roku zawiera zobowiązanie do zagwarantowania "równej wolności całemu narodowi Estonii, bez jakiegokolwiek rozróżnienia z powodu przekonań politycznych, pochodzenia etnicznego czy wyznania religijnego".

"Wolność religijna jest właśnie jedną z trwałych skał, na których zbudowana jest nasza demokracja" - oświadczyła estońska prezydent. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter