4 sierpnia
środa
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież w Rumunii

Ocena: 0
1507

Dwadzieścia lat po pielgrzymce św. Jana Pawła II do Rumunii do kraju tego przybędzie Franciszek. Od 31 maja do 2 czerwca odwiedzi Bukareszt, Blaj, sanktuarium maryjne w ?umuleu Ciuc i Jassy.

fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Pielgrzymka Jana Pawła II do Rumunii była jego 86. podróżą apostolską i miała charakter ekumeniczny. Był to pierwszy odwiedzony przez papieża kraj, w którym zdecydowaną większość stanowią prawosławni (ok. 85 proc.). Wspólnota katolicka liczyła wtedy 1,7 mln wiernych, w tym 1,25 mln obrządku łacińskiego i 450 tys. obrządku greckokatolickiego. Stanowiło to 7 proc. mieszkańców. Dziś katolicy stanowią niewiele ponad 5 proc. społeczeństwa. Jest ich ok. 1,1 mln. Połowę z nich stanowią wierni obrządku łacińskiego, pozostali to grekokatolicy.

Jan Paweł II przybył do Bukaresztu 7 maja 1999 r. Na lotnisku witali go ówczesny prezydent Emil Constantinescu, patriarcha Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego Teoktyst oraz biskupi katoliccy obu obrządków. Papież od razu nawiązał do prześladowań Kościoła katolickiego w tym kraju w latach komunizmu. „Reżim komunistyczny zlikwidował Kościół obrządku bizantyjsko-rumuńskiego, zjednoczony z Rzymem i prześladował biskupów, kapłanów, zakonników, zakonnice i świeckich, tak że wielu z nich zapłaciło krwią za wierność Chrystusowi” – powiedział. Przywołał też postać kard. Alexandru Todei, który spędził 14 lat w więzieniu i 25 lat pod nadzorem policyjnym.

W pierwszym dniu Ojciec Święty odwiedził katedrę prawosławną w Bukareszcie, która jest siedzibą patriarchy, gdzie modlił się wspólnie z rumuńskimi biskupami prawosławnymi słowami Akatystu ku czci Najświętszej Maryi Panny. Następnie został przyjęty przez Teoktysta, który długo nie mógł się zdecydować na zaproszenie papieża, zwłaszcza że naciskał na niego patriarchat Moskwy, który nie chciał tej wizyty. Potem w siedzibie nuncjatury apostolskiej Jan Paweł II spotkał się z biskupami rumuńskimi, których zachęcił do podjęcia dzieła nowej ewangelizacji. Wieczorem udał się do rezydencji prezydenta Constantinescu. „Przybywam do waszego kraju jako pielgrzym pokoju, braterstwa i porozumienia między państwami, między narodami i uczniami Chrystusa” – powiedział i wspomniał o gościnności, jaką Rumunia okazała Polakom i polskiemu rządowi w czasie II wojny światowej.

W sobotę 8 maja papież udał się na cmentarz katolicki Belu, aby oddać hołd męczennikom z czasów komunistycznej dyktatury. Modlił się przy grobach m.in. kard. Iuliu Hossu, który wiele lat spędził w areszcie domowym, oraz zamęczonego w więzieniu w 1950 r. bp. Vasilego Aftenie. W okresie komunizmu w Rumunii zamordowano siedmiu biskupów. W katolickiej katedrze papież przewodniczył bizantyjskiej Liturgii św. Jana Złotoustego, gdzie wypełniał funkcje przewidziane dla patriarchy. W liturgii uczestniczyli biskupi obu obrządków, prezydent Rumunii, a na wózku inwalidzkim oczekiwał na papieża 87-letni kard. Todea.

Jan Paweł II powiedział: „Wasze kajdany, kajdany waszego ludu są chwałą i chlubą Kościoła. (…) Pozostaliście wewnętrznie wolni, chociaż zakuci w kajdany; wolni, chociaż wśród łez i prześladowań; wolni, chociaż wasze wspólnoty doznawały przemocy i szykan”. Tego dnia po południu nastąpiło kolejne spotkanie papieża z biskupami prawosławnymi. Skończyło się ono podpisaniem z Teoktystem wspólnej deklaracji w sprawie pokoju na Bałkanach. „W imię Boga, Ojca wszystkich ludzi, stanowczo prosimy strony konfliktu, aby odłożyły wreszcie broń” – czytamy w dokumencie.

W niedzielę 9 maja rano papież przyjął premiera Rumunii Radu Vasilego. Następnie na placu Unirii uczestniczył w liturgii sprawowanej przez patriarchę prawosławnego i członków Świętego Synodu Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. W obecności 70 tys. ludzi obaj dostojnicy kościelni przekazali sobie pocałunek pokoju, co wywołało entuzjazm zgromadzonych. Wcześniej wspólnie ucałowali i okadzili ołtarz. „Niech Rumuński Kościół Prawosławny i Kościół katolicki wzniosą wspólną pieśń chwały na cześć Imienia Pańskiego! Niech stanie się ona symfonią głosów, która będzie wyrazem serdecznych więzi braterstwa i żarliwą modlitwą o pełną komunię wszystkich chrześcijan” – powiedział Jan Paweł II przed modlitwą Regina coeli.

Ostatnim punktem pielgrzymki była Msza Święta odprawiona w parku Podul Izvor dla ponad 200 tys. wiernych, głównie katolików obrządku łacińskiego.

Po powrocie do Rzymu Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 12 maja 1999 r. powiedział: „Pielgrzymką tą chciałem złożyć hołd narodowi rumuńskiego i jego chrześcijańskim korzeniom, sięgającym, według tradycji, ewangelizacyjnego dzieła apostoła Andrzeja, brata Szymona Piotra. (…) Chwała tobie, Kościele Boży, który jesteś w Rumunii! Wiele wycierpiałeś dla Prawdy, i Prawda cię wyzwoliła”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Środa, XVIII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Panie, dopomóż mi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 15, 21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter