23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: Tora ukazuje miłość, która staje się przymierzem

Ocena: 0
915

O duchowym znaczeniu Świętych Pism, a zwłaszcza Tory (pięciu pierwszych ksiąg Biblii), ukazującej miłość, która staje się przymierzem oraz dialogu chrześcijańsko-żydowskim mówił dziś Franciszek, przyjmując na audiencji swego „brata i przyjaciela”, rabina Abrahama Skórkę wraz z grupą osób, które przygotowały nowe wydanie Tory.

fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT

Witając swoich gości, papież nawiązał do słów swego poprzednika, św. Jana Pawła II, który określił Torę „żywą nauką żywego Boga”. Wskazał, iż księga ta ukazuje płynącą z głębi ojcowską miłość Boga, która staje się przymierzem.

Następnie Ojciec Święty podkreślił, iż samo słowo „przymierze” łączy chrześcijan i wyznawców judaizmu. – Bóg jest najwspanialszym i najbardziej wiernym partnerem przymierza. On powołał Abrahama, aby utworzyć z niego lud, który stanie się błogosławieństwem dla wszystkich narodów ziemi. Bóg pragnie świata, w którym kobiety i mężczyźni byliby z Nim sprzymierzeni, a zatem żyli w zgodzie między sobą i ze stworzeniem. Pośród tylu ludzkich słów, które prowadzą do tragicznych podziałów i rywalizacji, te Boże słowa przymierza otwierają przed nami wszystkimi drogi dobroci, abyśmy podążali razem – stwierdził Franciszek.

Papież zauważył że przedstawiona jemu dziś publikacja jest owocem „przymierza” między osobami różnych narodowości, wieku i wyznań religijnych, które połączyły się w tym wspólnym wysiłku.

– Braterski i instytucjonalny dialog między żydami a chrześcijanami jest obecnie ugruntowany i skuteczny, dzięki stałej współpracy. Dar, który mi dzisiaj przedkładacie, jest w pełni częścią tego dialogu, który znajduje wyraz nie tylko w słowach, ale także w gestach. Obszerny wstęp do tekstu i nota edytorska podkreślają to dialogiczne podejście i przekazują kulturową wizję otwartości, wzajemnego szacunku i pokoju, zgodnej z duchowym przesłaniem Tory – powiedział Ojciec Święty.

Na zakończenie Franciszek podkreślił, że każde wydanie Pisma Świętego posiada wartość duchową, które nieskończenie przewyższa jego wartość materialną. Zapewnił zgromadzonych o swej modlitwie za wszystkich, którzy pracowali nad tym dziełem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter