Święci to ludzie ukształtowani przez Błogosławieństwa, które są dowodem tożsamości chrześcijanina i drogą do świętości. Mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Wszystkich Świętych.
PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANIPapież wskazał, że w Błogosławieństwach Jezus ukazuje nam „drogę miłości, którą On sam przeszedł pierwszy stając się człowiekiem, a która jest dla nas zarazem darem Boga i naszą odpowiedzią”. Jest darem Boga, bo to On „swoją łaską nas uzdrawia i uwalnia od wszystkiego, co nam nie pozwala kochać tak, jak On nas kocha, aby, jak mówił bł. Karol Acutis, w nas było coraz «mniej ja, żeby zostawić miejsce Bogu»”. Jest naszą odpowiedzią, gdyż Bóg „ofiarowuje nam swoją świętość, lecz jej nam nie narzuca”. „Zostawia nam wolność kierowania się Jego dobrymi natchnieniami, zaangażowania się w Jego plany, przyswojenia sobie Jego uczuć i oddawania się, jak On nas uczył, na służbę innych, z coraz bardziej uniwersalną miłością, otwartą i skierowaną ku wszystkim, ku całemu światu” – wyjaśnił Franciszek.
Zwrócił uwagę, że „widzimy to wszystko w życiu świętych, również w naszych czasach”. Wymienił św. Maksymiliana Kolbe, „który w Auschwitz poprosił o możliwość zajęcia miejsca skazanego na śmierć ojca rodziny”, św. Teresę z Kalkuty, „która poświęciła swoje życie służbie najuboższym z ubogich” i św. Oskara Romero, zamordowanego „przy ołtarzu za to, że bronił praw ludzi najsłabszych przed nadużyciami despotów”.
„W nich, podobnie jak w wielu innych świętych – tych, których czcimy na ołtarzach, i tych «z sąsiedztwa», z którymi żyjemy na co dzień – rozpoznajemy braci i siostry ukształtowanych przez Błogosławieństwa: ubogich, cichych, miłosiernych, łaknących i pragnących sprawiedliwości, wprowadzających pokój. Są to ludzie «pełni Boga», niepotrafiący być obojętni na potrzeby bliźniego; świadkowie jasnych dróg, które są dostępne także dla nas” – podkreślił papież.
Wezwał do zastanowienia się czy prosimy Boga w modlitwie o dar świętego życia, czy kierujemy się dobrymi impulsami, jakie wzbudza we nas Jego Duch i czy sami staramy się realizować Błogosławieństwa z Ewangelii w środowiskach, w których żyjemy.