22 października
wtorek
Halki, Filipa, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież przyjął członków Papieskiej Komisji Biblijnej

Ocena: 0
847

Franciszek spotkał się 7 kwietnia w Watykanie z uczestnikami obrad Papieskiej Komisji Biblijnej.

2016-04-07 23:16
kg, st (KAI/RV) / Watykan, mz

Ks. prof. Henryk Witczyk, jedyny polski członek tego gremium, przedstawił przy tej okazji Franciszkowi ideę organizowanej w Polsce Niedzieli Biblijnej, która w tym roku odbędzie się już po raz ósmy.

– Było to bardzo serdeczne, bezpośrednie spotkanie. Każdy z nas mógł w bezpośredniej rozmowie z Ojcem Świętym przedstawić się, powiedzieć, z jakiego Kościoła i kraju pochodzi. Mogłem również w imieniu Kościoła w Polsce, w imieniu biblistyki polskiej pozdrowić Ojca Świętego, prosząc oczywiście o błogosławieństwo na Niedzielę i Tydzień Biblijny – powiedział w Radiu Watykańskim polski biblista.

Zaznaczył, że w obecności 19 innych biblistów ze wszystkich części świata opowiedział Franciszkowi "o tej wspaniałej inicjatywie, którą przeżywamy już po raz 8. w Kościele w Polsce dzięki decyzji Konferencji Episkopatu, podjętej w 2008 r." Tegoroczna Niedziela Biblijna przebiegać będzie od hasłem: "Gdy usłyszeli dobrą nowinę, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa", nawiązującym do tajemnicy Chrztu świętego w związku z przypadającą w tym roku 1050. rocznicą Chrztu Polski. – Należało więc pogłębić ten temat od strony Nowego Testamentu – wyjaśnił rozmówca Radia Watykańskiego.

Ks. prof. Henryk Józef Witczyk urodził się 29 października 1955, jest kapłanem diecezji kieleckiej. Doktorat z teologii uzyskał w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, licencjat nauk biblijnych na Biblicum w Rzymie, a habilitację na KUL. Jako biblista zajmuje się głównie Psalmami, teologią biblijną i tradycją Janową. Jest profesorem KUL-u, redaktorem kwartalnika homiletycznego "Współczesna Ambona", przewodniczy Dziełu Biblijnemu im. Jana Pawła II i Stowarzyszeniu Biblistów Polskich.

Papieską Komisję Studiów Biblijnych powołał do życia Leona XIII listem apostolskim "Vigilantiae studiique" z 30 października 1902 w celu zarówno rozwijania badań naukowych nad Pismem Świętym, jak i czuwania nad ich zgodnością z nauczaniem katolickim. W 2 lata później św. Pius X przyznał Komisji prawo nadawania stopni naukowych z biblistyki, które w latach 1924 i 1931 Pius XI zrównał z dyplomami wydawanymi przez wyższe uczelnie papieskie. Obecny kształt i nazwę nadał Komisji Paweł VI na mocy motu proprio "Sedula cura" z 27 czerwca 1971, włączając ją w struktury Kongregacji Nauki Wiary, której prefekt stoi z urzędu na czele Komisji. Obecnie jest nim kard. Gerhard Ludwig Müller.

Ks. prof. H. Witczyk jest z nominacji Ojca Świętego członkiem Komisji już drugą kolejną pięcioletnią kadencję (od 2014). Oprócz w tym 20-osobowym gronie są trzy kobiety: jedna siostra zakonna (Nuria Calduch Benages, MN z Hiszpanii) i dwie osoby świeckie (prof. Mary E. Healy z USA i prof. Bruna Costacurta z Włoch) oraz duchowni - łącznie z 18 krajów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 października

Gdzie jednak wzmógł się grzech,
tam jeszcze obficiej rozlała się łaska.

Dziś w Kościele:
wtorek XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 5,12.15b.17-19.20b-21, Ps 40, Łk 12,35-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -