11 lipca
sobota
Olgi, Kaliny, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież przeprasza za skandale

Ocena: 0
1196

Na świątecznym spotkaniu w Auli Pawła VI Franciszek przyjął pracowników Stolicy Apostolskiej i Państwa Miasta Watykańskiego wraz z ich rodzinami.

2015-12-21 15:17
pb / Watykan (KAI), mz
fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież podziękował przybyłym za pracę i zaangażowanie, z jakim czynią dobre rzeczy, nawet jeśli nie spotykają się za to z wdzięcznością. – Szczególnie chciałbym podziękować tym spośród was, którzy od tylu lat wykonują ten sam rodzaj pracy, często ukrytej, i starają się ją wykonywać tak, jak należy. Wiemy, że to normalne, że to po prostu spełnianie swoich obowiązków. Ale wiemy też, że dla nas ludzi jest to niełatwe, nie jesteśmy maszynami – dzięki Bogu! – i czasem potrzebujemy bodźca albo jakiejś zmiany... Gratuluję wam, że odczuwacie słuszną dumę z tego, że jak najlepiej robicie zwykłe rzeczy codzienne – mówił Franciszek.

Dodał, że dziękując im, chciałby także ich poprosić o „wybaczenie za skandale, do jakich doszło w Watykanie”. Poprosił jednocześnie o modlitwę w intencji osób, które się ich dopuściły, aby „ten, kto zbłądził, żałował i mógł odnaleźć właściwą drogę”.

Za najważniejszą sprawę, którą chciał poruszyć, papież uznał wezwanie, by jego goście troszczyli się o swe małżeństwa i o swe dzieci, by ich nie zaniedbywali. – Małżeństwo jest jak roślina. Nie jest ono szafą, którą się wstawia do pokoju i wystarczy ją od czasu do czasu odkurzyć. Roślina żyje, trzeba codziennie się o nią troszczyć: patrzeć jak się ma, podlewać, i tak dalej. Małżeństwo jest rzeczywistością żywą: życie pary małżeńskiej nie jest czymś danym raz na zawsze, na żadnym etapie życia rodzinnego. Pamiętajmy, że to nie rzeczy są najcenniejszym darem dla dzieci, ale miłość rodziców. I mam na myśli nie tylko miłość rodziców do dzieci, lecz właśnie miłość rodziców do siebie nawzajem, czyli relację małżeńską. To przyniesie wiele dobra wam i waszym dzieciom – przekonywał papież.

Wskazał na konieczność kierowania się miłosierdziem w codziennych relacjach między małżonkami, rodzicami i dziećmi, braćmi i siostrami, a także troski o dziadków. Jubileusz Miłosierdzia powinien być bowiem przeżywany również w „kościele domowym”, a nie tylko podczas wielkich wydarzeń. – Pan kocha tego, kto praktykuje miłosierdzie w zwykłych okolicznościach. Tego pragnę wam życzyć: doświadczania radości miłosierdzia, począwszy od waszej rodziny – powiedział Franciszek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter