31 października
sobota
Urbana, Saturnina, Krzysztofa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież zamieszał w świecie kardynałów?

Ocena: 0
2378

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podaje, że Ojciec Święty postanowił, aby do grona kardynałów-biskupów zostali dołączeni kardynałowie Pietro Parolin, Leonardo Sandri, Marc Ouellet oraz Fernando Filoni.

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Papieska decyzja, zdaniem dziennikarzy, związana jest z faktem, że to z grona kardynałów-biskupów wybierany jest dziekan Kolegium Kardynalskiego. Obecnie jest nim 90-letni Angelo Sodano. Już jakiś czas temu informowano, że pragnie on z uwagi na zaawansowany wiek złożyć dymisję ze sparowanego urzędu. Również pozostali kardynałowie-biskupi Giovanni Battista Re; Roger Etchegaray; Francis Arinze; Tarcisio Bertone, SDB; José Saraiva Martins, CMF są w zaawansowanym wieku i przekroczyli już 80 lat.

Kardynała-dziekana wybierają ze swego grona kardynałowie-biskupi. Przewodniczy on Kolegium Kardynalskiemu. Otrzymuje jako tytuł diecezję Ostii, wraz z kościołem, który stanowił jego dotychczasowy tytuł. Jako primus inter pares (pierwszym między równymi) nie sprawuje władzy nad innymi kardynałami. Do jego obowiązków należy zwołanie konklawe w wypadku wakansu na Stolicy Piotrowej. Przewodniczy także konklawe, o ile przed rozpoczęciem okresu sede vacante nie ukończył 80. roku życia. Powiadamia korpus dyplomatyczny akredytowany przy Stolicy Apostolskiej oraz przywódców państw o śmierci papieża.
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Sobota, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie bo jestem cichy i pokornego serca.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Flp 1,18b-26; Ps 42,2-3.5; Łk 14,1.7-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter