29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież poprosił o świadectwo niepełnosprawnych

Ocena: 0
872

Na osobiste zaproszenie papieża Franciszka na ŚDM do Krakowa przybyło ok. 700 osób niepełnosprawnych intelektualnie ze wspólnot l’Arche, założonych przez Jeana Vanier.

2016-07-27 10:33
mp / Kraków (KAI), mz
fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

– Franciszkowi chodzi o to, by na ŚDM, które przeżywane są w duchu miłosierdzia, mocno wybrzmiało świadectwo osób niepełnosprawnych, dla których miłosierdzie jest drogą ich życia – mówi Christian Petitau z Francji, organizator miasteczka l’Arche w podkrakowskim Kokotowie.

W Kokotowie pod Wieliczką, nieopodal Brzegów, gdzie odbędą się finalne uroczystości ŚDM, stanęło całe miasteczko z wojskowych namiotów, w którym już od tygodnia zamieszkało ok. 700 członków wspólnot l’Arche: niepełnosprawnych i ich asystentów (opiekunów). Przybysza uderza atmosfera radości. W wielkim namiocie celebrowane są wspólnotowe Eucharystie, które przeradzają się w wielkie święto, mają tam miejsce warsztaty w formie debat, poruszające świadectwa opiekunów jak i samych osób niepełnosprawnych.

– Wspólnoty l’Arche przybyły do Krakowa na osobiste zaproszenie Franciszka – informuje Christian Petiteau. – Podczas spotkania w ubiegłym roku z przedstawicielami l’Arche papież poprosił, abyśmy zaangażowali się w przygotowania do ŚDM, aby były tam obecne osoby niepełnosprawne i ich świadectwo.

– Natychmiast odpowiedzieliśmy: „Tak”, gdyż osoby z niepełnosprawnością intelektualną pokazują nam „drogę miłosierdzia” we współczesnym świecie – dodaje. Wyjaśnia, że są to osoby dotknięte upośledzeniem, których życie przeniknięte jest cierpieniem, ale – mimo to – każdego obdarowują swoim bezgranicznym zaufaniem i miłością.

– Świadectwo wspólnot l’Arche wybrzmi wyraźnie podczas centralnych wydarzeń ŚDM z udziałem papieża – zapewnia Christian. Podczas powitania Franciszka na Błoniach 28 lipca niepełnosprawni z przedstawią scenę o Miłosiernym Samarytaninie, a w piątek przed Drogą Krzyżową jedna z asystentek l’Arche podzieli się świadectwem życia z osobami niepełnosprawnymi. Podczas stacji o Szymonie Cyrenejczyku, który pomaga Jezusowi, krzyż nieść będą niepełnosprawni z l’Arche.

W sobotę z kolei trzech niepełnosprawnych z l’Arche towarzyszyć będzie Franciszkowi podczas czuwania z młodzieżą na Campus Misericordiae.

Dziś z w miasteczku l’Arche w Kokotowie odbędzie się debata nt. dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w oparciu o doświadczenia wspólnot z Bliskiego Wschodu. W Damaszku istnieje wspólnota, w której żyją razem chrześcijanie i muzułmanie. – Wokół spadają bomby, kto może wyjeżdża stamtąd, a oni mimo wszystko kontynuują codzienne życie razem, będąc znakiem pokoju i nadziej dla otoczenia – wyjaśnia Christian.

W Miasteczku l’Arche w Kokotowie są reprezentowane 32 wspólnoty Francji oraz przedstawiciele wspólnot z Meksyku, Hondurasu, Japonii, Chorwacji, Słowenii, Ukrainy, Belgii, Szwajcarii, Kanady i oczywiście z Polski.

Pierwsze wspólnoty l’Arche założył Jean Vanier w 1964 r. we Francji, będąc przekonanym o wyjątkowej misji osób niepełnosprawnych w Kościele i we współczesnym świecie. Życie l’Arche polega na tworzeniu wspólnoty, zamieszkiwaniu pod jednym dachem z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, w oparciu o zasadę dzielenia się tymi darami, które może oferować może każda ze stron. Vanier jest przekonany, że osoby cierpiące i niepełnosprawne pokazują nam to, co najistotniejsze, a ludzie zdrowi, społeczeństwo, może od nich bardzo wiele się nauczyć. Stanowią bowiem antytezę kultury, bazującej na konsumpcji i skuteczności. Wspólnoty istnieją już w 35 krajach, na pięciu kontynentach.

W Polsce l’Arche założyła swoje domy w podkrakowskich Śledziejowicach i Wieliczce, Wrocławiu, Poznaniu, a ostatnio także w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter