19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież podjął decyzję ws. arcybiskupa Paryża

Ocena: 0
1123

Papież Franciszek przyjął "złożenie urzędu" przez arcybiskupa Paryża, 70-letniego Michela Aupetit’a. Jednocześnie mianował abp. Georges’a Pontier’a administratorem apostolskim tejże archidiecezji – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Fot. wikipedia/CC BY-SA 4.0 - abp Michel Aupetit

78-letni abp Pontier w latach 2006-2019 kierował archidiecezją marsylską, a w latach 2013-2019 był przewodniczącym Konferencji Biskupów Francji. Od stycznia do czerwca br. był administratorem apostolskim archidiecezji awiniońskiej.

W listopadzie pojawiły się doniesienia medialne o rzekomym romansie abp. Aupetit’a z kobietą w 2012 roku, czemu hierarcha stanowczo zaprzeczył. W rozmowie z Radiem Notre-Dame powołał się na świadectwo osób, które go wówczas znały na co dzień i które mogą zaświadczyć, że nie prowadził podwójnego życia. Przyznał jednocześnie, że źle zarządzał sytuacją z osobą, która pojawiała się w jego obecności przy wielu okazjach.

Ten błąd powierzyłem mojemu kierownikowi duchowemu, a władza kościelna została o nim poinformowana

– powiedział hierarcha.

Czytaj także:
Abp Aupetit: nie złożyłem rezygnacji,
lecz oddałem się do dyspozycji papieża

W opublikowanym do wiernych liście abp Aupetit stwierdził, że mimo ataków medialnych może dziękować Bogu i ludziom za bliskość w trudnych chwilach ostatnich dni.

Złożyłem urząd, by uchronić diecezję przed podziałem, który zawsze budzi podejrzenia i utratę zaufania

– czytamy w liście, który abp Aupetit rozpoczął od słów wypowiedzianych przez Hioba: „Dał Pan i zabrał Pan. Niech będzie imię Pańskie błogosławione!”

To zdanie Hioba jest we mnie, kiedy otrzymuję od Ojca Świętego tę akceptację przekazania mojego urzędu. Bolesne wydarzenia minionego tygodnia skłoniły mnie do złożenia mojej misji w ręce Papieża Franciszka, aby uchronić diecezję przed podziałem, który zawsze budzi podejrzenia i utratę zaufania

– czytamy w publikacji.

Zapewnił, że odpowiedzialność bycia pasterzem diecezji paryskiej starał się wypełniać z zapałem i oddaniem. Wyraził wdzięczność Bogu, który obdarował go chęcią opieki nad drugim człowiekiem, jeszcze w zawodzie lekarza przed podjęciem drogi duchownego. „Dziękuję Bogu, który zawsze obdarzał mnie darem życzliwego spojrzenia na bliźniego i miłości do ludzi, a który początkowo skłonił mnie do praktykowania medycyny. Opieka jest czymś głęboko we mnie zakorzenionym”.

Cieszę się, że służyłem tej diecezji z jej wspaniałymi duchownymi i świeckimi, osobami konsekrowanymi, całkowicie oddanymi służbie Chrystusowi, Kościołowi i braciom. Jest ich zbyt wielu, bym mógł ich tu wymienić.

Czytaj także: Diabeł nie przebacza

Duchowny stwierdził, że zawsze na swojej drodze w stanie duchownym ufał Chrystusowi, choć nie wiedział, dokąd go to zaprowadzi. Obecnie nadal jest dyspozycyjny by za Nim iść i jest wdzięczny za pokój serca po burzliwych chwilach od momentu postawienia medialnych zarzutów.

Byłem oczywiście bardzo zaniepokojony atakami na mnie. Dziś dziękuję jednak Bogu za głębokie uspokojenie serca. Dziękuję wielu ludziom, którzy okazali mi zaufanie i miłość w ciągu ostatnich ośmiu dni. Modlę się za tych, którzy być może życzyli mi zła, tak jak nauczył nas tego Chrystus, który pomaga nam, co przewyższa nasze marne siły. Proszę o przebaczenie tych, których mogłem skrzywdzić i zapewniam wszystkich o mojej głębokiej przyjaźni i moich modlitwach za Was

– czytamy w liście.

Wyraził także zaufanie do obecnych zmian w funkcjonowaniu paryskiej diecezji, wpisanych w obecną dynamikę całego Kościoła.

Jest ona na drodze do nowego sposobu życia braterskiego, które ma początek w naszym chrzcie, oraz w synodalności, bez postawy uprzedzeń między różnymi stanami życia. Mam całkowite zaufanie do tego, co zostało zainicjowane przez wikariuszy generalnych i różne rady. Proszę wszystkich, aby w tchnieniu Ducha Świętego pracowali nad wypełnieniem tego, co zostało rozpoczęte

– napisał były arcybiskup Paryża i zakończył słowami, które wypowiedział podczas swojej pierwszej homilii na ingresie w 2017 r.:

Nie patrz na Arcybiskupa, patrz na Chrystusa!

Przeczytaj także: Francuskie media odrzucają "zarzuty" papieża

***

abp Michel Aupetit urodził się 23 marca 1951 roku w Wersalu. Po studiach medycznych przez 21 lat wykonywał zawód lekarza. W 1990 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji paryskiej i w 1995 roku, w wieku 44 lat, przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Jean-Marie Lustiger’a. Następnie pracował duszpastersko. Od 2006 roku był wikariuszem generalnym archidiecezji paryskiej, a od 2013 roku biskupem pomocniczym archidiecezji paryskiej. W 2014 roku papież Franciszek mianował go ordynariuszem podparyskiej diecezji Nanterre, a w 2017 roku – arcybiskupem Paryża.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter