28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież odwiedził kościół, który był celem ataku terrorystów

Ocena: 0
1060

Papież Franciszek, składający wizytę w Egipcie, modlił się w piątek wieczorem w kościele koptyjskim, zaatakowanym w grudniu przez terrorystów. W zamachu zginęło wtedy 29 osób. Papież oddał hołd ofiarom, a towarzyszył mu koptyjski patriarcha Tawadros II.

fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO

Papież złożył wizytę w siedzibie patriarchatu Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, gdzie spotkał się z jego zwierzchnikiem Tawadrosem II. Następnie obaj przeszli do pobliskiego kościoła pw. św. Piotra na wspólną modlitwę ekumeniczną z udziałem przedstawicieli różnych wyzwań. Był tam też formalny zwierzchnik prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

W przedsionku kościoła papież modlił się za ofiary zamachu, dokonanego tam 11 grudnia zeszłego roku przez terrorystów z Państwa Islamskiego.

Wcześniej podczas oficjalnej ceremonii w patriarchacie Tawadros II powiedział Franciszkowi, że jest on "symbolem pokoju w świecie udręczonym przez konflikty i wojny".

– W ostatnich miesiącach nasz Kościół i nasza ojczyzna przeżyły dramatyczne i bolesne doświadczenia, kiedy ręka terroryzmu uzbroiła się, by zabijać niewinnych – mówił patriarcha koptyjski, odnosząc się do fali zamachów. Dodał, że Egipt nosi wciąż otwarte rany i pogrążony jest w smutku, ale – zapewnił – "przestępcze umysły nigdy nie złamią serc obywateli".

Wyraził uznanie dla papieża i jego "roli na światowej scenie". Dodał, że stała się ona "oczywista od pierwszej chwili, wraz z wyborem imienia" przywołującego postać świętego Franciszka z Asyżu.

Porównał tę wizytę papieża w Kairze do pielgrzymki świętego Franciszka z Asyżu, który spotkał się w Egipcie z sułtanem w 1219 roku.

Franciszek w przemówieniu, odnosząc się do prześladowań chrześcijan różnych wyznań, powiedział, że łączy ich "ekumenizm krwi".

– Niestety niedawno została okrutnie przelana niewinna krew bezbronnych wiernych: ich niewinna krew nas jednoczy – mówił.

– Drogi Bracie – dodał zwracając się do Tawadrosa II – wasze cierpienia są także naszymi cierpieniami.

– Umocnieni waszym świadectwem, zróbmy wszystko, aby przeciwstawić się przemocy, głosząc i rozsiewając dobro, sprawiając wzrost zgody i utrzymując jedność, modląc się, aby tak wiele ofiar otworzyło drogę do przyszłości pełnej komunii między nami i pokoju dla wszystkich – apelował papież.

Sylwia Wysocka (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter