22 kwietnia
niedziela
Kai, Leonii, Sotera
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież odwiedzi Prato i Florencję

Ocena: 0
1714

Franciszek odwiedzi 10 listopada położone w Toskanii miasta Prato i Florencję. Prato, metropolia azjatyckich migrantów i Florencja – miasto Renesansu – leżą od siebie oddalone tylko o 20 km.

2015-10-19 21:51
tom (KAI) / Watykan, mz
fot. Pixabay.com

Papieski helikopter wyląduje w Prato na miejscowym stadionie Lungobisenzia, gdzie powitają go bp Agostinelli i burmistrz miasta Matteo Biffon. Z lotniska przejedzie do katedry pw. św. Szczepana, gdzie będzie się modlił w kaplicy Del Sacro Cingolo. W niej znajduje się słynna relikwia – przepaska Matki Boskiej, zwana Cintola bądź Cingolo. Według legendy przepaska przybyła z Ziemi Świętej w posagu pewnej panny, pojętej za żonę przez krzyżowca Michele z Prato. Kobieta zmarła w drodze do Italii, a rycerz ukrył skarb i powiedział o nim spowiednikowi dopiero w dniu śmierci. Od tej chwili lud gromadził się przy relikwii, modląc się o opiekę nad miastem. Obecnie przepaska eksponowana jest 5 razy w roku: na Wielkanoc, Boże Narodzenie oraz 31 maja, 15 sierpnia i 8 września.

Potem na placu przed katedrą Franciszek spotka się m.in. ze światem pracy. Ok. połowa z 6 tys. znajdujących się w Prato firm tekstylnych znajduje się w rękach Chińczyków. Bardzo często zdarza się tam, że pracujący na akord robotnik otrzymuje 40 centów za jedną sztukę uszytego ubrania.

– Z wielką radością oczekujemy wizyty Ojca Świętego w Prato – powiedział biskup diecezji Franco Agostinelli w rozmowie z toskańską gazetą lokalną "La Nazione".

Z Parto papież helikopterem uda się do Florencji. Tam pojedzie na plac katedralny, gdzie po przejściu przez słynne baptysterium przemówi w katedrze do uczestników V Krajowego Kongresu Kościoła we Włoszech, jaki będzie trwał tam w dniach 9-13 listopada z udziałem 2300 delegatów z całego kraju.

W południe Franciszek spotka się w pobliskiej bazylice Zwiastowania NMP z chorymi, a godzinę później w prowadzonej przez Caritas stołówce św. Franciszka przy placu przed świątynią zje obiad z ubogimi.

Po odpoczynku w siedzibie arcybiskupa, o godz. 15.30 papież odprawi Mszę św. na stadionie im. Artemio Franchiego, po czym odleci helikopterem do Watykanu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły