2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież o obowiązku koncelebry dla księży tradycjonalistów

Ocena: 3.5
1006

Ojciec Święty nakazuje księżom, którym zezwolono na sprawowanie liturgii „trydenckiej”, aby koncelebrowali przynajmniej Mszę św. Krzyżma w Wielki Czwartek - donosi agencja I-Media po audiencji dla prezydium episkopatu Francji 21 kwietnia.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Decyzję tę papież ogłosił przyjmując przewodniczącego Konferencji Episkopatu Francji, abp Eric’a de Moulins-Beaufort, któremu towarzyszyli wiceprzewodniczący francuskiego episkopatu bp Dominique Blanchet, bp Olivier Leborgne, oraz ks. Hugues de Woillemont, sekretarz generalny KEF.

Jak twierdzi agencja I-Media omówiono nie tylko raport komisji badającej nadużycia seksualne duchowieństwa, ale także Motu proprio Traditionis custodes. Papież „z całą mocą” przypomniał, że dekret zwalniający księży z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra (FSSP) z przepisów Motu proprio był jego autorstwa. W lutym b.r. papież przyjął dwóch liderów tej wspólnoty i wyjaśnił im, że nie dotyczy jej Motu proprio z lipca 2021 roku. „Kładł duży nacisk na drugi akapit” – powiedzieli francuscy biskupi. Księża z Bractwa św. Piotra mogą sprawować Mszę św. i sakramenty według Mszału z 1962 r. tylko we własnych kościołach i kaplicach.

Ojciec Święty nie mówił biskupom francuskim o ewentualnym rozszerzeniu dekretu na inne instytuty tradycyjne. Przypominając o autorytecie biskupa w ocenie sytuacji, Franciszek podkreślił również, że wszyscy księża muszą wyrazić zgodę na koncelebrę, „przynajmniej w przypadku Mszy św. Krzyżma”. Msza ta, która odbywa się w Wielkim Tygodniu, jest przede wszystkim okazją dla kapłanów do odnowienia przyrzeczeń kapłańskich wobec miejscowego biskupa oraz do zamanifestowania jedności Kościoła katolickiego.

Podczas wymiany zdań papież i kierownictwo francuskiego nie mówili o inicjatywie matek księży związanych z obrządkiem trydenckim, które obecnie maszerują z Paryża do Rzymu. 4 maja zamierzają pozdrowić papieża Franciszka na zakończenie jego porannej katechezy środowej, wręczyć mu listy od wiernych i poprosić o ponowne rozpatrzenie Motu proprio.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter