22 stycznia
wtorek
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: Niech miłosierdzie przemieni nasze życie

Ocena: 0
2226

– Niech za wstawiennictwem Maryi Niepokalanej miłosierdzie zamieszka w naszych sercach i przemieni całe nasze życie – wezwał Franciszek w trakcie dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie z okazji święta Niepokalanego Poczęcia NMP.

2015-12-08 12:26
tom, st (KAI) / Watykan, mz
fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Dzisiaj przed południem Mszą świętą z udziałem 50 tys. wiernych z całego świata na placu św. Piotra i otwarciem Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej papież zainaugurował Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, który potrwa do 20 listopada 2016 r.

Franciszek, wyjaśniając znaczenie dzisiejszego święta, przypomniał, że Niepokalane Poczęcie oznacza, że Maryja jest "pierwszą zbawioną przez nieskończone miłosierdzie Boga, jako pierwszy owoc zbawienia, którym Bóg chce obdarzyć każdego mężczyznę i kobietę w Chrystusie". – Z tego powodu Niepokalana stała się wzniosłą ikoną Bożego miłosierdzia, które zwyciężyło nad grzechem. A my, dziś, na początku Jubileuszu Miłosierdzia, chcemy spojrzeć na tę ikonę z ufną miłością i kontemplować ją w całej swej wspaniałości, naśladując Jej wiarę – mówił papież.

Nazwał Maryję "jutrzenką nowego stworzenia dokonanego przez miłosierdzie Boże", która jako nie dotknięta grzechem jest "Matką nowej ludzkości".

Franciszek wskazał na dwa podstawowe znaczenia dzisiejszego święta: "przyjęcie w pełni Boga i Jego miłosiernej łaski w naszym życiu oraz stawianie się samymi z kolei budowniczymi miłosierdzia, przez autentyczną drogę Ewangelii".

Papież zachęcił wszystkich, aby na wzór Maryi poprzez codzienne „tak” potrafili przezwyciężyć egoizm i czynili radośniejszym życie braci i obdarzali ich nadzieją. – Jesteśmy powołani, by na wzór Maryi nieść Chrystusa i być świadkami Jego miłości, spoglądając przede wszystkim na tych, którzy są uprzywilejowanymi w oczach Jezusa – powiedział Franciszek.

Dalej podkreślił, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia przypomina nam, że w naszym życiu wszystko jest darem, wszystko jest miłosierdziem. – Niech Najświętsza Panna, pierwsza ze zbawionych, wzór Kościoła, Oblubienica święta i nieskalana, umiłowana przez Pana pomoże nam odkrywać coraz bardziej miłosierdzie Boga jako cechę wyróżniającą chrześcijanina. Niech za wstawiennictwem Maryi Niepokalanej miłosierdzie zamieszka w naszych sercach i przemieni całe nasze życie – wezwał Franciszek.

Po modlitwie „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił włoską Akcję Katolicką oraz przypomniał, że po południu uda się na Plac Hiszpański w Rzymie, gdzie pomodli się u stóp kolumny Niepokalanej Matki Bożej. Zapowiedział też, że nawiedzi bazylikę Santa Maria Maggiore, gdzie Matce Miłosierdzia powierzy całą ludzkość, a w sposób szczególny Wieczne Miasto. Franciszek przypomniał, że w uroczystości otwarcia Drzwi Świętych wziął udział papież senior Benedykt XVI. Poprosił wiernych o wyrażenie wdzięczności jego poprzednikowi na Stolicy Piotrowej za tę obecność. Wierni burzą oklasków przyjęli tę propozycję. Na zakończenie życzył im owocnego przeżycia Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -