28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież na rubieżach

Ocena: 0
1254

Szwecja to kraj protestancki, gdzie katolicy stanowią niecałe dwa procent populacji. Ludzie wydają się tu całkowicie obojętni na Pana Boga i sprawy religijne.

Zwykle Kościół katolicki i papież nie są tu tematem. Prasa nic o tym nie pisze. Po co więc Franciszek przyjechał do naszego kraju? Dlaczego do Lund, 20 km na północny wschód od Malmö? Otóż tu właśnie, w 1947 r., została założona Światowa Federacja Luterańska. Od pół wieku Kościół katolicki i Światowa Federacja Luterańska prowadzą dialog. Czy spotkanie w Lund stało się kamieniem milowym w tym dialogu?

Franciszek jest papieżem, który się martwi peryferiami, rubieżami świata. Szwecja, choć to bogaty i syty kraj, z punktu widzenia religijnego jest na obrzeżach religii. Franciszek koncentruje się na biednych i pominiętych, dostrzega świat pozaeuropejski, rodziny przeżywające kryzys, oddalone od Kościoła. Ta zdolność kontaktu z ludźmi dalekimi od wiary zainteresowała religią wielu obojętnych także w Szwecji. Obraz Kościoła i papieża jest w Szwecji bardziej pozytywny niż kilka lat temu. Spotyka się ludzi, którzy przybliżyli się do Kościoła, zaczęli szukać Chrystusa. Widać to też po liczbie artykułów w szwedzkiej prasie w ostatnim czasie; pojawiły się też przekłady wielu dokumentów Kościoła oraz książek o chrześcijaństwie. Nasz kraj przygotował się na tę wizytę.

Było jasne, że Franciszek nie przyleciał odwiedzić katolików. W Malmö Arena zaplanowane były cztery spotkania. Na zakończenie podpisał z prezydentami Caritas Internationalis i Lutheran World Federation World Service wspólny dokument „Razem w nadziei” o współpracy dla pokoju i sprawiedliwości. To gest dla wszystkich wspólnot – wzywa do wysiłku w tym samym kierunku. Przy okazji zachęca do współpracy, mutatis mutandis, wszystkich chrześcijan i ludzi dobrej woli na rzecz rodziny, ekologii, uchodźców i na tylu innych wspólnych frontach.

W Szwecji – kraju mocno zsekularyzowanym i obojętnym na Pana Boga – praca charytatywna wspólna dla wszystkich grup chrześcijańskich nadaje wiarygodność i skuteczność w przekazie wiary. Dlatego w protestanckiej katedrze w Lund papież Franciszek i biskup Munib Younan, prezydent Światowej Federacji Luterańskiej, podpisali zobowiązanie do współpracy. Luteranie i katolicy zobowiązują się do następujących punktów: zawsze wychodzić od tego, co łączy, aby umacniać jedność; zwracać uwagę na dobry przykład innego i jego świadectwo wiary, co jest wspólną wartością; angażować się w poszukiwaniu widocznej jedności; ponownie odkrywać siłę Ewangelii i dawać wspólne świadectwo miłosierdzia Bożego.

Nie są to nieokreślone zobowiązania. Jest to program konieczny dla chrześcijaństwa podzielonego. Katolicy i luteranie już prosili nawzajem o wybaczenie, teraz jest czas na kolejne kroki na drodze jedności. Choć są głosy sprzeciwu wobec takiej postawy, liderzy Kościołów pokazują wiernym, aby nie szukali różnic, lecz tego, co nas łączy.

Na spotkaniu ekumenicznym w katedrze w Lund obecni byli szczególni goście i przywódcy wielu wspólnot chrześcijańskich. Oprawę muzyczną zapewniły dwa chóry – jeden dziecięcy – złożone z katolików i protestantów. Była transmisja w telewizji szwedzkiej, w spotkaniach uczestniczyły gwiazdy muzyczne. Była seria świadectw, śpiew i modlitwa. Msza Święta w Malmö Stadion była również transmitowana przez telewizję. Rozprowadzono 10 tys. wejściówek na spotkanie ekumeniczne i 18 tys. na Mszę, a rozeszły się błyskawicznie. We wszystkich spotkaniach uczestniczyli katolicy i niekatolicy. Nie było interkomunii, choć w prasie pojawiały się takie oczekiwania. Do spotkania przy Stole Pańskim brakuje jednak wspólnej deklaracji wiary w sakrament Eucharystii.

Czego możemy oczekiwać po tej wizycie? Gest papieża zachęca wszystkich chrześcijan w Skandynawii do pytania: co ja mogę zrobić, by być bliżej braci z innych wspólnot chrześcijańskich? Prócz tego zarówno nasz kraj, jak i świat nagląco potrzebują świadectwa jedności chrześcijan. Tylko wtedy będziemy w stanie skutecznie przekazywać miłość i świadczyć o Bożym miłosierdziu w świecie tak oddalonym od Boga i na skutek tego zdezorientowanym i pozbawionym nadziei.

Joanna Engstedt ze Szwecji
fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Idziemy nr 46 (580), 13 listopada 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter