28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież na Cyprze i w Grecji

Ocena: 0
1285

 

Zwierzchnik greckich prawosławnych Hieronim II podkreślił, że trzeba „kontynuować dialog prawosławno-katolicki w prawdzie i w miłości, bez kompromisów i nietolerancji”.

 


SPOTKANIA Z KATOLIKAMI

Papież spotkał się też z katolikami, odprawiając dla nich Msze święte. W homilii wygłoszonej podczas Mszy na stadionie w Nikozji Ojciec Święty odniósł się do opisanego w Ewangelii uzdrowienia dwóch niewidomych. Jak wskazał, ich postawa jest dla nas wzorem zaufania Jezusowi, wspólnego dzielenia losów oraz głoszenia Dobrej Nowiny. Zauważył, że niewidomi, choć nie mogli zobaczyć Jezusa, słyszeli Jego głos, zaufali Mu i poszli za Nim. Przeczuwali bowiem, że pośród mroku ludzkich dziejów to On jest światłem rozjaśniającym ciemności serca i świata.

– Potrzebujemy chrześcijan światłych, ale przede wszystkim jaśniejących, którzy z czułością dotkną ślepoty swoich braci i sióstr; którzy gestami i słowami pocieszenia rozpalą w mrokach światła nadziei – mówił Franciszek. – Chrześcijan, którzy sieją ziarno Ewangelii na jałowych polach codziennego życia, którzy przynoszą serdeczność w samotności cierpienia i ubóstwa.

W Atenach, podczas spotkania z kapłanami, zakonnikami i seminarzystami greckiego Kościoła katolickiego, papież podkreślił, że Grecja jest dziedzictwem całej ludzkości, na którym zostały zbudowane fundamenty Zachodu. – Wszyscy jesteśmy po trosze dziećmi i dłużnikami waszego kraju. Bez poezji, literatury, filozofii i sztuki, które się tutaj rozwinęły, nie moglibyśmy poznać jakże wielu aspektów ludzkiej egzystencji ani odpowiedzieć na wiele pytań wewnętrznych dotyczących życia, miłości, cierpienia i śmierci – powiedział.

Mówił też o św. Pawle, dla którego głoszenie Ewangelii w Grecji było doświadczeniem trudnym. W Tesalonikach oskarżono go o wzbudzanie zamieszek i musiał chronić się ucieczką. W Atenach nazwano go szarlatanem i kazano mu się tłumaczyć na Areopagu.

– Tak więc nie przeżywa chwili triumfu, lecz wypełnia swoją misję w trudnych warunkach. Być może w wielu momentach naszego pielgrzymowania także i my odczuwamy znużenie, a czasem frustrację bycia małą wspólnotą lub Kościołem o niewielkiej sile, żyjącym w warunkach nie zawsze sprzyjających. Rozważajcie historię Pawła w Atenach. Był sam, w mniejszości, niemile widziany i z niewielkimi szansami odniesienia sukcesu. Ale nie dał się pokonać zniechęceniu, nie zrezygnował z misji. I nie pozwolił, by ogarnęła go pokusa narzekania – podkreślił Franciszek.

 


MYŚLMY O MIGRANTACH

Kolejnym ważnym tematem podniesionym przez papieża była kwestia migrantów. Podczas spotkania z nimi na Cyprze potępił obojętność rządów i społeczeństw wobec dramatów na Morzu Śródziemnym i w Libii, gdzie – jak podkreślał – są obozy, w których ludzie są torturowani i zniewalani. – Druty kolczaste (…) są umieszczone, aby nie wpuścić uchodźcy, który przychodzi prosić o wolność, chleb, pomoc, braterstwo, radość, który ucieka przed nienawiścią i staje w obliczu nienawiści, która nazywa się drut kolczasty. Niech Pan obudzi sumienie nas wszystkich w obliczu tych rzeczy – wskazywał.

W Grecji odwiedził wyspę Lesbos, przez którą kilka lat temu przeszły tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu. Jak podkreślił, „rozumie lęki i niepewność, trudności i niebezpieczeństwa. Istnieje poczucie znużenia i frustracji, spotęgowane przez kryzys gospodarczy i pandemiczny, ale poprzez wznoszenie barier nie można rozwiązać problemów i udoskonalić współistnienia, lecz przez połączenie sił w trosce o innych, zgodnie z rzeczywistymi możliwościami każdej osoby i zgodnie z prawem, zawsze stawiając na pierwszym miejscu niepodważalną wartość życia każdego człowieka”.

Papieska pielgrzymka na Cypr i do Grecji odbyła się w dniach 2–6 grudnia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter