15 sierpnia
poniedziałek
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież na 100-lecie karmelitanek Dzieciątka Jezus: przekazujcie dalej czułą miłość Boga

Ocena: 0
474

Papież Franciszek podziękował karmelitankom Dzieciątka Jezus za ofiarną posługę apostolską pełnioną w Polsce i na misjach. Zachęcił je, by „z odnowionym zapałem przekazywały czułą miłość Boga Ojca tym, którzy jej szczególnie potrzebują”.

Fot. VaticanNews, Karmelitanki Dzieciątka Jezus świętują 100-lecie zgromadzenia

Uroczystości jubileuszu 100-lecia zgromadzenia odbyły się dziś w Sosnowcu, gdzie karmelitanki powstały i skąd wyruszyły na misje. Aktualnie ponad 450 sióstr pracuje w jedenastu krajach świata.

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, który odprawił Eucharystię, podczas której dziękował Bogu za modlitwę i posługę pokoleń sióstr – Kościołowi w Polsce i wszędzie tam, gdzie były i są obecne.  W homilii zachęcił karmelitanki, by spojrzały wstecz i zobaczyły, jak Bóg je prowadził.

„Dostrzeganie najmniejszych okruchów dobra, wydobywanie ich, a następnie przekazywanie tych doświadczeń młodym pokoleniom będzie zmieniać i uszlachetniać wspólnoty, a przede wszystkim serca” – mówił abp Salvatore Pennacchio zachęcając za papieżem Franciszkiem, by zgromadzenie czerpało z mądrości i doświadczania starszych sióstr. „Ich przesłanie niech poniesie w kolejne stulecie nowe pokolenie rozmiłowanym w charyzmacie karmelitańskim sióstr” – mówił nuncjusz apostolski. Przypomniał, że ich zasadniczym zadaniem jest rozniecanie miłości - szczególnie we współczesnym świecie, który nie potrzebuje nauczycieli, ale świadków. Abp Pennacchio zachęcił karmelitanki, by pytały się, gdzie w tym wszystkim, co czynią każdego dnia jest Jezus. „Można bowiem być bardzo blisko Jezusa i widzieć Go codziennie w Eucharystii, czy w medytacji Słowa Bożego, a mimo to zagubić Go w codzienności” - mówił nuncjusz apostolski. Siostry karmelitanki zawierzył opiece Matki Bożej prosząc, aby wciąż „umiały wychodzić naprzeciw ludziom w potrzebie i nieść im pomoc, a nade wszystko nieść im Jezusa”.

W Sosnowcu, gdzie odbyły się centralne obchody jubileuszowe karmelitanki Dzieciątka Jezus są nieprzerwanie obecne od stu lat. To właśnie do tego miejsca przyjechały wraz z ojcem założycielem Anzelmem Gądkiem, karmelitą bosym, i rozpoczęły życie zakonne z pierwszą przełożoną generalną - matką Teresą  Kierocińską. „To jest nasz dom macierzysty, z którego wyruszyłyśmy w świat. Dziś mamy 51 klasztorów w 11 krajach” – mówi Radiu Watykańskiemu przełożona generalna, siostra Błażeja Stefańska.

„W Sosnowcu ludzie znają karmelitanki Dzieciątka Jezus z licznych dzieł apostolskich prowadzonych od samego początku. Tutaj siostry podejmowały wiele czynów miłosierdzia w latach międzywojennych, ratowały ludzkie życie w czasie wojny, prowadziły kuchnię dla ubogich, pracownię szycia dla dziewcząt. Od furty klasztornej nikt nie odchodził bez pomocy. Od śmierci naszej współzałożycielki sługi Bożej matki Kierocińskiej, wiele osób modli się o łaski za jej wstawiennictwem i doświadcza przy jej sarkofagu umocnienia w trudnościach. Oprócz jubileuszu zgromadzenia obchodzimy też 75. rocznicę jej śmierci” – mówi papieskiej rozgłośni siostra Błażeja. Wskazuje, że charyzmat przekazany karmelitankom przez założycieli ma źródło w Ewangelii i w odkryciu małej drogi przez św. Teresę od Dzieciątka Jezus.

„Dzisiaj życie ludzkie jest zagrożone w wymiarze egzystencjalnym, a jeszcze bardziej duchowym. Wiele osób gubi drogę do Boga, oczekują podania ręki, więc chcemy poprzez świadectwo naszego życia wskazywać na jego nieskończoną wartość” – mówi przełożona generalna. Wskazuje, że siostry podejmują apostolstwo w zależności od potrzeb danego środowiska. Organizują rekolekcje, spotkania i podejmują prace w szkołach, przedszkolach, w warsztatach, w szpitalach na terenach misyjnych. Starają się wychodzić do osób potrzebujących pomocy i reagować na ich potrzeby a przede wszystkim powadzić ich do Boga. „Wyzwaniem zawsze aktualnym jest podejmowanie refleksji nad jakością naszego sposobu myślenia i działania” – mówi siostra Błażeja. Zauważa, że karmelitankom od Dzieciątka Jezus tę weryfikację bardzo ułatwia nauczanie Papieża Franciszka, spójne z charyzmatem małej drogi duchowego dziecięctwa przekazanej przez założycieli. „Papież mówi o apostolstwie poprzez proste słowa i gesty, o dawaniu innym tego, co w nas najlepsze. Zachęca byśmy pozwolili na to, by nas oczyszczała bezbronna dobroć Dzieciątka Jezus” – wskazuje przełożona generalna karmelitanek Dzieciątka Jezus przy okazji jubileuszu zgromadzenia.

W liście z okazji jubileuszu Papież Franciszek zachęca, by ten wyjątkowy czas łaski, czas dziękczynienia i kontemplacji bóstwa oraz człowieczeństwa Syna Bożego, pozwolił siostrom na nowo skierować serca ku pierwotnej miłości, jaką przekazali im założyciele. „Modlitewna refleksja nad ewangeliczną wartością charyzmatu niech owocuje pogłębieniem ducha dziecięctwa i ducha zawierzenia się Ojcu niebieskiemu we wspólnotowej oraz osobistej drodze do świętości” – pisze Ojciec Święty. Za św. Teresą z Lisieux przypomina, że doskonałość polega na czynieniu woli Boga i na stawianiu się tym, kim On chce byśmy byli.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Poniedziałek, XX Tydzień zwykły – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Córa królewska wchodzi pełna chwały, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter