16 lutego
sobota
Danuty, Julianny, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: Misja jest siłą zdolną przemienić Kościół

Ocena: 0
1330

Święci Paweł i Barnaba nie mieli biura odpowiadającego za ewangelizację, a mimo to głosili Słowo, założyli wiele wspólnot i przelali krew za Ewangelię. Franciszek mówił o tym do uczestników sesji plenarnej watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

2015-12-03 16:29
(KAI/RV) / Watykan, sg

Przyjął ich na audiencji 3 grudnia. Przypominając o konieczności odważnego głoszenia Ewangelii podkreślił, że to misja czyni Kościół. Stąd też, jak dodał, misyjność jest nie narzędziem, ale punktem wyjścia i celem.

Nawiązując do swej niedawnej pielgrzymki do Afryki, gdzie właśnie ta dykasteria odpowiada za posługę misyjną, wskazał na niezwykły dynamizm duchowy i duszpasterski tamtejszego Kościoła, a zarazem na ogromne trudności, z jakimi musi się mierzyć miejscowa ludność. Podkreślił, że mógł doświadczyć tego, iż wszędzie tam, gdzie jest człowiek w potrzebie, obecny jest Kościół przez swe dzieła miłosierdzia i promocji ludzkiej. Ojciec Święty wezwał też do odważnej misji ad gentes tam, gdzie doświadczenie wiary przestaje być już czymś oczywistym.

– Zeświecczony świat, nawet wówczas, gdy jest otwarty na ewangeliczne wartości miłości, sprawiedliwości, pokoju i ubóstwa, nie demonstruje takiej samej dyspozycyjności wobec Osoby Jezusa. Nie uznaje Go ani za Mesjasza, ani za Syna Bożego. Co najwyżej widzi w Nim człowieka oświeconego. Oddziela zatem przesłanie od Posłańca, dar od Ofiarodawcy. W tej sytuacji odcedzania prawdy, misja ad gentes staje się motorem i horyzontem wiary – powiedział papież.

– W obecnej sytuacji jest sprawą żywotną, aby Kościół, przyjmując wiernie wzór Mistrza, wychodził głosić Ewangelię wszystkim ludziom, w każdym miejscu, przy każdej okazji, nie zwlekając, bez niechęci i bez obaw. Misja jest bowiem siłą zdolną przemienić sam Kościół, a także życie narodów i kultur. Każda parafia niech przyjmie swój własny styl misji ad gentes. Dzięki temu Duch Święty przemieni niedzielnych wiernych w apostołów, a zniechęconych apostołów w misjonarzy. Wyciągając z lęków i ograniczeń popchnie ich we wszystkie strony, aż na krańce ziemi – tłumaczył Ojciec Święty.

Zachęcił do odkrycia na nowo kerygmatycznego podejścia do wiary, tak bliskiego młodym Kościołom. Przypomniał zarazem, że misja nie odbywa się już tylko na linii Północ-Południe. – Obecnie ci, którzy tak wiele otrzymali od pierwszych misjonarzy, zaczynają się dzielić z innymi. To znak osiągniętej dojrzałości – podkreślił Franciszek.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -