29 marca
środa
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: kobiety będą miały wpływ na wybór biskupów

Ocena: 0
745

Jestem otwarty na danie kobietom więcej możliwości” – powiedział Franciszek w wywiadzie dla agencji Reutera. W kolejnej opublikowanej części wywiadu Franciszek mówił o wzmocnieniu roli kobiet w Kurii Rzymskiej m.in. przez włączenie ich do Dykasterii ds. Biskupów.

fot.PAP/EPA.

Według nowej konstytucji Praedicate Evangelium, regulującej działanie Kurii Rzymskiej, wieloma watykańskimi dykasteriami mogą kierować ludzie świeccy. Nowe zasady wprowadzane sukcesywnie do sposobu działania watykańskich urzędów sprawiają, że nie ma obecnie przeszkód, by osoby świeckie pracowały w rzymskich dykasteriach, nawet na stanowiskach wysokiego szczebla. Franciszek zapowiedział mianowanie dwóch kobiet na stanowiska w Dykasterii ds. Biskupów, dzięki czemu będą one zaangażowane w wybór nowych hierarchów. „W ten sposób sprawy nieco się otwierają” – powiedział Papież.

Franciszek mianował już do watykańskich urzędów kilka kobiet, zarówno zakonnic, jak i świeckich. W zeszłym roku mianował na stanowisko sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego s. Raffaellę Petrini, zaś s. Alessandra Smerilli objęła urząd podsekretarza w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Z kolei s. Nathalie Becquart została podsekretarzem Synodu Biskupów. Do świeckich kobiet zajmujących już najwyższe stanowiska w Watykanie należą Barbara Jatta, pierwsza kobieta dyrektor Muzeów Watykańskich, oraz Cristiane Murray, zastępca dyrektora watykańskiego biura prasowego. Wszystkie zostały mianowane przez Franciszka.

Zapytany, który z watykańskich departamentów mógłby być kierowany przez świeckiego mężczyznę lub kobietę, Papież stwierdził, że mogłyby to być Dykasteria ds. Kultury i Edukacji oraz Biblioteka Apostolska.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Środa, V tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym
zatrzymują słowo Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter